Sel Gitti, Kumu Kaldı, Bayram Bitti, Çöpü Kaldı

Uzun bir bayram tatilini daha bitirdik. Nerede o eski bayramlar klişesini bir tarafa bırakalı çok zaman oldu.Her şey değişirken, bayramların bunun dışında kalması beklenemez tabii ki. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu, özellikle de büyük şehirlerde bunalanları eğlenmek,dinlenmek ve özlem gidermek adına yollara döken bu tatilin her sene pek çok kişiyi sevdiklerinden eden  ölümlü trafik kazalarının yanısıra , bir başka üzen boyutu da geride bırakılan çöp dağları oldu.

Yaz mevsiminde olmamız nedeniyle, başta su olmak üzere sıvı tüketimimiz kat kat arttı. Sıklıkla paylaşılan pek çok resimden ve haberden izleyebildiğimiz üzere tatilcilerin ulaştığı her yerde  baş rolde sağa sola atılmış plastik şişeleri görmek mümkün.Onlara eşlik eden sigara izmaritleri,plastik torbalar,kağıt bardaklar,pipetler  ve pek çok orman yangınının baş sorumlusu cam şişeler ise ayrı ayrı kirlilik kaynağı. Sigara izmaritlerinin tam 5 yıl boyunca denizde kaldıkları , bunun dışında plastik poşetlerin 20 yıl, plastik bardakların 50 yıl ve balık ağları yani misinaların ise tam 600 yıl boyunca denizde kalabildiği  bilgisi, elimizdekini düşüncesizce fırlatırken korkudan titrememize sebep olmalı. Her yıl denizlere atılan 10 ila 20 milyon ton plastik atığın deniz ekosistemlerine verdiği zararın ekonomik maliyetinin 13 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Hergün evimizi temiz tutmak adına harcadığımız onca zaman ve parayı düşününce bu durum  son derece ironik değil mi ? Gerçekte hepimizin yegane evi olan dünyayı bu kadar rahat bir şekilde kirletme hakkını nereden buluyoruz ? Dünya üzerindeki en zeki canlılar biz miyiz sahiden?

Geçenlerde  Karayip Denizi üzerinde oluşan plastik adasının uzunluğunun tahminen 20 km’yi ve atılan çöp miktarının 8 milyon tonu bulduğunu okudum. Habere eşlik eden resimler gerçekten ürkütücüydü. * Belki Karayip Denizi deyince bazılarınız bize çok uzak olduğunu düşünebilir.Yanılıyorsunuz. Türkiye’den Akdeniz’e her gün 144 ton plastik atık gidiyor.Dünya Doğayı Koruma Vakfı ( WWF) tarafından hazırlanan rapora göre Akdeniz’i en çok kirleten ulus biziz.** Bir gün gelecek ve bizler  plastik denizinde boğulma noktasına geleceğiz. Şu anda bile attığımız plastik çöplerin mikro düzeyde parçalara ayrılmasıyla içtiğimiz sudan,yediğimiz balığa ve hatta soluduğumuz havaya kadar her şeyin içinde plastik var. Doğayı ve onun parçası olan hayvan ve bitki yaşamını sürekli kirleterek ve kendimizi bütün bunların üzerinde görerek daha ne kadar güzel ve sağlıklı  bir hayat sürebileceğimizi sanıyoruz bilmiyorum. Okyanusta yüzen dev çöp adalarının bizim denizlerimizde de yüzmesini beklemek ve ancak iş işten geçtikten sonra o da belki harekete geçmek biz insan soyunu ne kadar akıllı ve vicdanlı yapar ?  Tarih sayfalarında gerine gerine okuduğumuz,  ecdadımızın bir Türk gölü yaptığı Akdeniz bu zulme daha ne kadar dayanır ?

Belli başlı tatil cennetlerimizden olan Marmaris’i, Bodrum’u, Fethiye’yi  bayram tatili boyunca ziyaret eden milyon milyon  insan kalabalığı güya dinlenip,eğlenirken , güzelim doğada çekilmiş boy boy resimleri, moda deyimle selfie/özçekim paylaşımlarını yaparak sosyal medyayı sallarken, bir yandan da sahne gerisinde her türlü çöplerini dağa,taşa,ormana,denize saçmayı ihmal etmediler. Sanki bir daha buralara hiç gelmeyeceklermiş gibi gölgesine uzandıkları,salıncak ve çadır kurdukları ağaçları, masmavi sularında serinledikleri denizleri, aslında kendi ödedikleri vergilerle yapılan “medeniyet “ göstergesi duble asfalt yol kenarlarını çöpe boğarak tüm doğa ve ülke sevgilerini gösterir bir miras bırakıp, mutlu anılarla evlerine döndüler.

Düşünüyor ve sorguluyorum ; Bu ne bayramı ? Bayramlar manevi duygularımızı,birliğimizi, beraberliğimizi arttırmak, dinlenmek, mutlu anılar biriktirmek için var olmalı. Yoksa, bulunduğumuz her türlü ortamı sorumsuzca çöplüğe döndürdüğümüz, doğayı kirletip, farkında olmasak da bizlerde dahil her türlü canlının yaşamını zorlaştıracak durumlara aracı olacak bayramların sevinçle beklenecek hiçbir yanı yok.

Sevgi ve Doğayla kalın.

*Okyanusun Çöp adası / www.artigercek.com

** Akdeniz’i en çok kirleten toplum : Türkler / ekolojist.net

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

banner188
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k