Bartın Cumhuriyet Savcılığı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanlar için kullandığı “Terörist, sürtük” sözlerini soruşturmaya gerek görmediği ortaya çıktı.

Erdoğa, geçtiğimiz aylarda Gezi eylemlerine katılanlar için “Terörist” ve “Sürtük” ifadelerini kullanmıştı. Bu konuda çok sayıda şehirde cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; Gezi eylemlerine katılan Ziraat Mühendisi Ayşe Sevtap Uzun, arkadaşları Berrin Küçüktabak, Funda Fener ve Yonca Alemdar ile birlikte savcılığa ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmak istedi.

DİLEKÇEYİ ALMAK İSTEMEDİLER 

Evlerinde ölü bulunan anne ve 2 çocuğu son yolculuğuna uğurlandı Evlerinde ölü bulunan anne ve 2 çocuğu son yolculuğuna uğurlandı

Ayşe Sevtap Uzun “Önce dilekçemi almak istemediler. Ne yapacaklarını bilemediler. Savcı, kendilerine daha sonra haber vereceğini söylemiş. Haber çıkmayınca yeniden gidip durumu hatırlattım. Bu gidişimde suç duyuruma numara verdiler ve kayda aldılar. Sonucu da merakla beklemeye başladım” dedi.

SAVCILIK: HAKARET OLMASI İÇİN BİR KİŞİYE YAPILAMSI GEREKİR

Cumhuriyet Savcılığı 3 Haziran’da verilen 4 kadının suç duyurusuyla ilgili dilekçe için şu kararı verdi:

“Her ne kadar ihbar edenler Ayşe Sevtap Uzun, Berrin Küçüktabak. Funda Fener ve Yonca Alemdar’ın Cumhuriyet Başsavcılığımıza sundukları dilekçelerinde ihbar edilen hakkında hakaret iddiası üzerine dosyanın ihbara kaydının yapılmış olduğu görülse de, yasada ‘ihbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmaması halinde bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması, ihbar veya şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir’ hükmü yer almaktadır. Hakaret suçunun oluşabilmesi için bir kimseye yönelik olarak eylemin yapılmış olması gerekir. Açıklanan nedenlerle ihbar edilen hakkında kamu adına soruşturmaya yer olmadığına karar verildi.”