İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, su altı arama kurtarma timlerinin ihtiyacı için 8 adet yüksek basınçlı hava kompresörü satın alınması için ihale açtı.

Ünlü oyuncu Aydemir Akbaş'tan kötü haber: Kansere yakalandı Ünlü oyuncu Aydemir Akbaş'tan kötü haber: Kansere yakalandı

İhale şartnamesinde ‘Yunanistan yapımı kompresör' şartı konuldu. Şartnamede şu ifade kullanıldı: “Yukarıda özellikleri yazılı iki çıkışlı yüksek basınçlı solunum havası kompresörü Paramina Typhoonsilent 18 e 300 / Nardi Pacific m 30-300 / Alkın W 32-7-225- FP4N/ LW 320 ES model ve marka ürünlerden biri olacaktır.”

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre ihale şartnamesine giren Paramina marka Yunan malı kompresörün Türkiye'de servis hizmeti bulunmuyor. Firmanın adresi de Atina'nın yakınlarındaki Attika bölgesi olarak görünüyor.

Kompresör sektöründe faaliyet gösteren Murat Ali?iroğlu, söz konusu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve CİMER'e dilekçe verdiğini kaydeden Murat Alişiroğlu, şunları söyledi:

YA İSTİHBARATÇI ÇIKARSA?

“Şartnameyi görünce şok oldum. Son günlerde ‘savaşın eşiğine geldik' dediğimiz ülke olan Yunanistan'ın malı şart olarak konmuş. Bu kompresör için askeri tesislere girip-çıkacak ve servis hizmeti yapacak olan personelin -Yunanistan'ın ülkemize karşı bu kadar düşmanca tavırları net iken- istihbaratçı olmadığının garantisi var mı? Çünkü o markanın Türkiye'de servis verecek personeli bulunmuyor. O markanın askeri tesislere sokulması güvenlik sorunudur.