Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan sarımsak, içerdiği güçlü bileşenlerle sağlığımız için en şifalı besinlerden biridir.

Hem şifa deposu olan hem de lezzetli olan sarımsağı pek çok kişi, yutarak tüketir. Birçok kişi sarımsak yutmanın ekstra bir fayda sağladığını düşünür. Ancak uzmanlara göre sarımsak yutmak, fazladan fayda sağlamıyor. Hatta sarımsağın içerisinde bulunan allicin gibi önemli bileşenler, çiğnendiği zaman açığa çıkıyor.

Çünkü sarımsaktaki bileşenler işlem görmedikçe açığa çıkmaz. Sarımsaktaki faydalı enzimler, ezme veya çiğneme sonucu aktifleşerek fayda sağlar. İşte sarımsak çiğnemenin mucizevi faydaları...

SARIMSAK ÇİĞNEMENİN FAYDALARI

Sarımsağın çiğnenerek tüketildiğinde, sağlığımız için bir dizi yararı beraberinde getirir. Sarımsağın içindeki enzimleri almak için, ezerek veya çiğneyerek tüketmelisiniz. Öncelikle sarımsak, allicin gibi önemli bileşenlere sahiptir. Doğal bir antibiyotik olarak kabul edilen sarımsağın allicin gibi bileşenlerinden fayda bulmak için, çiğnemelisiniz. Sarımsağın içerdiği kükürt bileşikleri, bakteri ve virüsleri öldürerek enfeksiyonların önlenmesine ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Sarımsak çiğnemek ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.

Kalbiniz ne kadar genç? Kalbiniz ne kadar genç?

Öte yandan sarımsak, kalp sağlığını destekler. Sarımsaktaki allicin, kan damarlarını genişleterek kan akışını arttırır. Böylece sarımsak kan basıncını düşürerek kalp krizi riskini azaltır

Ayrıca sarımsak kolesterol seviyelerini düşürerek kalpdamar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Sarımsağın çiğnenmesi ayrıca sindirim sistemi sağlığını destekler. Sarımsak, sindirim enzimlerinin üretimini artırır ve sindirim sürecini kolaylaştırır.

Aynı zamanda bağırsaklardaki kötü bakterileri azaltarak sindirim sorunlarını hafifletir. Sarımsak, sindirim sistemi enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlar.

Sarımsak, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu için iltihaplanmayı azaltır ve vücudu serbest radikallerden korur. Bu da çeşitli iltihaplı hastalıkların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

Sarımsağın çiğnenmesi aynı zamanda beyin sağlığını destekler. Sarımsağın içerdiği antioksidanlar, beyin hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur ve bilişsel fonksiyonları artırır.

Son olarak, sarımsak çiğnenmesi ağız sağlığını iyileştirir. İçerdiği antimikrobiyal bileşikler, ağız içindeki bakteri ve mantarları öldürür ve kötü nefesi önler.

Ayrıca sarımsak çiğnemek, diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine karşı da koruma sağlayarak ağız ve diş sağlığını destekler.