• BIST 107.617
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6668
 • Euro 4,3300

  Şaka gibi!

  21.07.2009 10:12
  SSK Bölge Müdürlüğü'nde hayret verici olay...
  Şaka gibi!
  Şaka gibi! Şaka gibi! Şaka gibi!

  SSK Bölge Müdürlüğü'nde çaycılık yapan Murat Gedek, 9 yıl çalıştığı halde 30 günlük piriminin ödendiğini öğrenince şok oldu. İşte o olay.
  Gençlik yıllarında SSK Spor Kulübünde futbol oynayarak geçiren 30 yaşındaki Murat Gedek, bir süre sonra SSK Bölge Müdürlüğü'nde çaycı olarak işe girdi. İş bulduğu için çok sevinen Gedek, yaklaşık 10 yıl SSK'da çaycı olarak görev yaptı.
  Ancak firmaları sigortasız işçi çalıştırması konusunda uyaran bir kurumda sigortasız olarak çalıştırıldı. 1999 yılında SSK Bölge Müdürlüğü'nde çaycı olarak işe giren Gedek, 01.05.2001 yılında SSK Kurum Vakfı tarafından sigortası yatmaya başladı ancak 01.05.2001 yılında çıkışı yapılarak sigortası tekrar kesildi. SSK Gedek'i 9 yılda sadece 30 gün sigortalı gösterdi. Bunun dışında kurum SGK olana kadar Gedek'e sigorta yaptırılmadı.
  SSK, SGK olduktan sonra il müdürlüğü, SSK Spor Kulübünü feshetti. Çay ocağını da ihale usulü bir firmaya verdi. Gelen firma ise Gedek'i 11.19.2008'den 01.07.2009'a kadar sigortalı olarak gösterdi. Daha sonra ise firma, Gedek'in hem sigortasına iptal etmiş Gedek'i de işten çıkardı. Gedek şimdide SSK'da sigortasız çalıştığı 10 yılın bedeli alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. Gedek İş mahkemesine iş haklarının geri verilmesi için SSK'ya dava açtı.
  SSK Spor Kulübü'nde futbolculuk oynarken ayağının kırılmasıyla kendisine SSK'dan çaycılık teklifi geldiğini ve bundan sonra hayatının değiştiğini belirten Gedek, "SSK Bölge Müdürlüğü'nde çaycı olarak göreve başladım. 1999 yılından 2008 yılına kadar SSK adı altında 7 ayda SGK adı altında SSK Bölge Müdürlüğü'nde çaycılık yaptım. Ben bölge müdürlüğüne çaycı olarak girdiğimde devlet memuru oldum diye sevindim ancak sadece 30 gün sigortam yatmış. Asgari ücretle çalışıyordum ama devlet kapısında olduğumu için çok seviniyordum" dedi.
  SSK Bölge Müdürlüğü'nde çalıştığı süre içinde işe girdikten 2 yıl sonra sigorta girişinin yapıldığını ileri süren Gedek şunları kaydetti:
  "İşe girdikten 2 yıl sonrada 01.04.2001 tarihinde şimdiki Seyhan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü'nde sigorta girişim yapılmış. Ancak bu sigorta süresi sadece 30 gün sürmüş. 01.05.2001 tarihinde işten çıkartıldığım gösterilerek sigortama son vermişler. Bu SSK Bölge Müdürlüğü Seyhan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü olana kadar devam etmiş. SSK; SGK olduktan sonra kurum çay ocağına ihale ile taşeron firmaya verdi. Taşeron firmada çalışanları sigorta yaptırdı. Bu sayede 19.11.2008 tarihinde Seyhan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü'nde tekrar sigortam başladı. Bu sigorta taşeron firmanın beni 07.01.2009 tarihinde işten çıkartana kadar devam etti. Yani toplam 7 aylık bir sigortam bulunuyor. SSK'da çalıştım ama sigortam yapılmamış. Özellikle SSK Bölge Müdürlüğü döneminde sadece 30 gün sigortalı olarak çalışmam bu ülke için utanç tablosudur bence."
  İşten çıkartıldıktan sonra SGK'nin internet sitesinden sigortasını sorgulattığında dünyasının yıkıldığını ifade eden Gedek, internette 10 yılda sadece 8 ay sigortalı olduğunu görünce şoka uğradığını kaydetti.
  Firmaları çalıştırdıkları işçileri sigortalı çalıştırması için denetleme yapan bir kurumun kendi elemanını sigorta yapmaması karşısında şaşkına döndüğünü belirten Gedek, "Çalıştığım süre içinde böyle bir ihtimalin olabileceğini düşünmediğim için hiç sigorta sorgulaması yapmamıştım. Ancak iş çıkışı arkadaşların beni uyarması üzerine sorgulama yapınca gerçekler ortaya çıktı." diye konuştu.
  Gedek, SSK'ya sigorta haklarının geri verilmesi için birçok kez başvuruda bulunduğunu ancak muhatap bulamadığını bu nedenle iş mahkemesine başvurarak geriye dönük haklarının elde etmek için SSK'yı mahkemeye verdiğini ifade etti. Gedek, bu durumun TEDAŞ'ın kaçak elektrik kullanması gibi bi rşey olduğunu, SSK'nın de kendi elemanına sigorta yapmadığını geriye dönük 10 yıllık emeğinin karşılığını mahkeme yoluyla kazanacağını söyledi.
  SGK İl Müdürü Muhammet Gerçek ise SSK, SGK olmadan önce SKK Spor Kulübü bulunduğunu burada spor yapan bazı kişilerin çay ocağında çalıştırıldığını belirterek, "Biz göreve geldikten sonra bu spor kulübünü fes ettik. Bununla birlikte çay ocağını da ihale yoluyla taşeron firmaya verdik. Neden çünkü orada çalıştırılan arkadaşlar sigortasız çalıştırılıyormuş. Bu nedenle bizden sonra hiç kimse sigortasız çalışmadı. O arkadaşında SSK, SGK olduktan sonra sigortası sürekli yatmıştır. Arkadaş kurumu mahkemeye vermiş. Bu onun en doğal hakkıdır. Bize de başvuruda bulunursa SSK hakkında inceleme başlatırız" diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim