banner339
banner313

Tırnağınızda böyle bir leke varsa dikkat!

Cilt kanseri vücudun çeşitli bölgelerinde baş gösterebilir. En çok bilineni ise melanomdur.

Tırnağınızda böyle bir leke varsa dikkat!
banner401
banner427


Cilt kanseri vücudun çeşitli bölgelerinde baş gösterebilir. En çok bilineni ise melanomdur.
 
2016’da ABD’de yapılan bir araştırmaya göre her yıl 10.130 kişi bu hastalıktan dolayı hayatını kaybediyormuş.
 
Melanom genelde göğüste, sırtta ve bacaklarda görülür. Ancak farklı yerlerde görüldüğü de olabiliyor. Mesela Britanyalı Melanie Williams’ta görüldüğü gibi. Üç çocuk annesi kadının baş parmağında koyu renkte çizgi halinde bir şey oluştu ve kadın bunun mantar olabileceğini düşünerek üstüne düşmedi.
 
İki yıl önce Melanie Williams baş parmağında tuhaf bir leke oluştuğunu farketti.
 
Üç çocuk annesi kadın başta bunun mantar olduğunu düşündü. Mantar için sürdüğü krem fayda etmeyince hastaneye gitmeye karar verdi.
 
Yapılan muayenelerin ardından doktoru Melanie’ye şok edici gerçeği açıkladı. Tırnağında oluşan leke melanom adı verilen bir kanser türünün belirtisiydi. Nadiren görülen bu kanser türü genellikle mantar hastalığıyla karıştırılıyor.
 
Acı gerçeği öğrenen Melanie birkaç gün sonra Facebook’ta herkesi uyaran bir mesaj paylaştı.
 
“Tırnağımdakini görüyor musunuz? Ne olduğunu biliyor musunuz? Cilt kanseriymiş. Birkaç hafta içinde aniden gelişti” yazdı. Kadının gönderisini kısa süre içerisinde 100.000’den fazla kez paylaşıldı.
 
Melanie, kanserinin erken teşhis edilmesinden dolayı şanslıydı. Geçirdiği operasyon sonrasında tırnağındaki leke kayboldu ve kadın yavaş da olsa sağlığına kavuşmaya başlıyor.
 
Hastalık, mantara çok benzediğinden yanlış teşhis riski her zaman var. İnsanların bu konuda olabildiğince bilinçlenmesi gerekiyor.
 
Melanom Araştırma Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre tümör tırnağın altında da gelişebiliyor ve bu nedenle farketmesi güç olabiliyor.
 
Tırnağınız yukarıdaki fotoğraftaki gibi görünüyorsa melanom hastalığına sahip olma riskiniz var. Derhal doktora görünmeniz gerekiyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 12:30
banner218