banner158
banner218

İçtiği ağrı kesici ilaç hayatını kararttı! Tüm vücudu su topladı

Aldığı ağrı kesici ilacın alerji yapmasıyla bütün vücudu yaralar içinde kalan 27 yaşındaki Zeynep Kızıldoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gördüğü tedavi sonrası sağlığına kavuştu

İçtiği ağrı kesici ilaç hayatını kararttı! Tüm vücudu su topladı
banner216

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan 27 yaşındaki Zeynep Kızıldoğan, aldığı bir ağrı kesici ilaçtan sonra hayatının şokunu yaşadı. Aldığı ilaç sonucu nadir görülen ve ölümcül olabilen Steven-Johnson Sendromu (ilaç reaksiyonu) yaşayan talihsiz kızın bütün vücudunda yaralar oluştu.

Genç kız, vücudunda çıkan küçük gözeneklere bir anlam veremeyip özel bir hastaneye başvurdu. Gittiği hastanede aldığı tedaviden sonra durumu daha da kötüye giden ve yüzü tanınmayacak duruma gelen genç kız, daha sonra sevk edildiği SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi altına alındı. Burada yapılan tanı sonrası tedavisine başlanan genç kız, vücudundaki hızlı iyileşme ile yeniden hayata tutundu.

TÜM VÜCUDU YANIK GİBİ SU TOPLADI

Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Buğra Karakaş, ilaç reaksiyonlarının hastayı ölüme götürebilecek sonuçlar doğurduğunu belirtti. Genç kızın vücudundaki tüm derinin yanık gibi su toplayarak yaraya dönüştüğünü ifade eden Dr. Buğra Karakaş, "Hastanemizde ilaç reaksiyonu şeklinde tabir ettiğimiz Stevens Johnson'Sendromu tanısı koyduğumuz bir hastamızın tedavisine başladık. İlaç reaksiyonu sonucunda bütün vücudu su toplaması ve enfeksiyona açık cilt bütünlüğü oluştu. Hastayı yoğun bakımına aldıktan sonra bağışıklık sistemini destekleyecek tedavileri yönlendirdik. Hastamızı bütün temaslardan izole etmeye çalıştık. Bunun sonucunda ise başarılı bir tedavi sürecine girdik" dedi.

ÖLÜM RİSKİ ÇOK YÜKSEK

Enfeksiyon açısından hastaların çok ciddi risk altında olduğunu dile getiren Dr. Buğra Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hastalık çok yüksek bir seviyede seyredip ölümcüllüğü çok yüksek bir orana sahipti. Özellikle enfeksiyon açısından bu hastalar çok ciddi risk altındadır. İlaç reaksiyonu sürekli devam edebiliyor. Yeni lezyonlar oluşabilirdi ancak bu konuda şanslıydık ki yeni lezyonlar oluşmadı ve gerilemeye devam etti. Bu tür ilaç reaksiyonları hastayı ölüme götürebilecek sonuçlar oluşturabilir. Bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği gibi ne zaman oluşacağını hiçbirimiz kestiremeyiz."

DAHA ÖNCE ALERJİ TEŞHİSİ KOYDULAR

Aldığı ilaçtan dolayı vücudunun çeşitli noktalarında gözeneklerin belirdiğini ifade eden Zeynep Kızıldoğan ise daha sonra gittiği özel hastanede alerji teşhisi konularak kendisine ilaçlar verildiğini söyledi. Son olarak Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek yoğun bakım servisinde tedavi gördüğünü dile getiren Zeynep Kızıldoğan, tedavi sonucunda bu kadar çabuk iyileştiğine inanamadığını belirtti.

İHA

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 11:22