banner339
banner274

Hızla yayılan ishal tehlikesine dikkat

Son günlerde ishal vakalarında önemli bir artış yaşandığını söyleyen Dahiliye Uzmanı Dr. Özlem Kaplan, ani hava değişiklikleri ve temiz olmayan suların kullanılmasının ishal şikayetlerine neden olduğunu belirtti.

Hızla yayılan ishal tehlikesine dikkat
banner401
banner399

Karın ağrısı, halsizlik, sürekli sıkışma hissi ve vücutta ciddi sıvı kaybı gibi nedenlerle hastalara zor anlar yaşatan bu durum besin zehirlenmesi ile de karıştırılabiliyor. 

Dahiliye Uzmanı Dr. Özlem Kaplan, hava sıcaklıklarındaki ani değişimlere dikkat çekti. 

Günde üç veya daha fazla sayıda yumuşak, sulu dışkılama durumunun ishal olarak tanımlandığını belirten Dr. Kaplan, “Bu problemi yaşayan kişiler sürekli bir sıkışıklık hissi ile neredeyse tuvalete bağımlı kalmaktadır. Gelişmiş ülkelerde viral nedenli ishaller daha fazla görülürken; sosyoekonomik durumu düşük, alt yapı tesisleri yetersiz, temiz su sorunu yaşayan ve kişisel hijyene önem verilmeyen ülkelerde bakteriyel nedenler ön plandadır. Bu dönemlerde görülen ishaller de daha çok mikrobik ishaller olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi. 

Uygun koşullarda saklanmayan yiyeceklerde üreyen mikroplar, enfekte suların içilmesi ya da bu sularla yıkanmış meyve sebzelerin tüketilmesi ishale neden oluyor. Aynı zamanda ishali olan kişilerin el hijyenine dikkat etmemesi de mikropların çevreye yayılımını kolaylaştırıyor. Başka hastalıklar nedeniyle kullanılan bazı antibiyotikler, bağırsağın emilim kusurları, bazı hormonal hastalıklar, stres de ishal nedenleri arasında. 

AŞIRI SIVI KAYBI HAYATİ RİSKE NEDEN OLABİLİR

İshalin hızla sıvı kaybına neden olduğu için tedavi edilmediği durumlarda ölüme kadar varan olumsuz sonuçlar doğurabildiğini aktaran Kaplan, bebeklerde, yaşlılarda, hamilelerde ve bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıkları olanlarda hastalığın daha ağır seyrettiğini belirtti. Bu nedenle sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konulması tedavi için çok önemli. 

SU, ŞEKER, TUZ VE KARBONAT KARIŞIMI SIVI KAYBINI ÖNLÜYOR 

Dahiliye Uzmanı Dr. Özlem Kaplan, “Genel durumu iyi olan bulantı ve kusmanın olmadığı ateşi olmayan hastalarda 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve hazırlanan karışım içilebildiği kadar sık aralıklarla içilir. Daha ağır durumlarda kişi ağızdan beslenemiyorsa, ateşi varsa ve ishal 24 saatten uzun sürdüyse mutlaka hastane şartlarında damar yolu ile sıvı ve elektrolit takviyesi yapılmalı, dışkı incelemesi yapılarak tedavi belirlenmelidir” diye konuştu. 

PATATES VE MUZ TEDAVİYE YARDIMCI OLUYOR

Hastalık sürecinde doğru beslenmenin çok önemli olduğuna vurgu yapan Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dönemde yağlı ve lifli gıdalardan kaçınmak gerekir. Patates ve muz potasyum kaybını önlemek açısından en önemli gıdalardır. Çorba, haşlama, püre, maarna ve pirinç tüketimi sağlanmalıdır. Tedavinin en önemli kısmı sıvı ve elektrolit kaybını önlemektir. 

AÇIKTA SATILAN YİYECEKLERİ YEMEYİN

İshale karşı kişisel temizliğe dikkat etmek, özellikle her fırsatta elleri yıkamak, kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmış sebze ve meyveleri tüketmemek, yiyeceklerin taze olmasına, paketlenmiş olarak satılan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 10:41
banner218