banner339
banner274

Doğum sonrası cinsel isteksizlik korkutmasın

İlişkilerini evlilikle taçlandıran her çift, bir gün anne-baba olabilmenin hayallerini kuruyor ancak çocuk sahibi olmadan önce tutkuyla yaşanan ilişkiler, doğumdan sonra cinsel isteksizliklerin baş gösterdiği sancılı bir sürece dönüşebiliyor.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik korkutmasın
banner401
banner399

Mutlu bir evliliğin sırlarından olan cinselliğin doğum sonrası geri plana atılması ise bazı çiftleri birbirinden dahi uzaklaştırabiliyor.

Uzman Psikolog Aycan Bulut, doğum yapan ve emzirmeye başlayan kadınların birçoğunda cinsel isteksizliğin baş gösterdiğini söylüyor. 

Bunun sebebinin de emzirme işleminin yüksek düzeyde prolaktin hormonu salgılaması olduğunu dile getiren Bulut,bu hormonun, cinsel isteği azaltıcı özelliğe sahip olduğunu vurguluyor: 

“Yani doğum sonrası dönemde yüksek oranda salgılanan prolaktin, cinsellikte önemli rol sahibi olan estrojen ve androjen hormonları üzerinde baskı uygular. Bu durum da kadınların cinselliğe karşı bir soğukluk yaşamalarına yol açar. Bilhassa sorunlu bir emzirme dönemi geçiren, sütünün az olması konusunda sıkıntı yaşayan yeni anneler, bebeklerine yetemediklerini düşündükleri için mutsuz ve depresif olabiliyor. Bebeğini besleyemediğine inanan bu anneler, kendilerini yalnızca bebeği doyurabilmeye odaklar. Bu nedenle doğum sonrası, hormonal değişikliklerin yanı sıra bir de psikolojik değişimler yaşayan annelere cinsellik konusunda ısrarcı yaklaşılmaması gerekir.”

CİNSEL İSTEKSİZLİK SÜRESİ ÖNEMLİ

“Öncelikle kadınlarda görülen doğum sonrası cinsel isteksizliğin normal karşılandığı bilinmelidir, fakat bu isteksizlik sürecinin uzaması bazı ciddi problemlere zemin hazırlayabiliyor” uyarısında bulunan Psikolog Bulut, doğum sonrası cinsel isteksizlik durumunda izlenmesi gereken yol hakkında şu bilgileri veriyor: 

“Araştırmalar, kadınların yüzde 21’lik kısmının doğum sonrası cinsel anlamda tamamen isteksizlik yaşadığını, yüzde 20’lik kısmında ise ilk 3 ay boyunca cinsel isteklerinde azalma olduğunu göstermiştir. 

6. HAFTADA AKTİF CİNSEL HAYATA GERİ DÖNÜLEBİLİR

Aktif cinsel hayata doğumdan sonraki 6. hafta geri dönülebilir. Fakat cinsel hayata başlanan ilk zamanlarda, azalmış estrojen hormunu nedeniyle vajende eskiye oranla bir kurulukla karşılaşılabilir. Bu sorunu çözebilmek ve ilişkiyi daha kolay hale getirebilmek için ilişki sırasında kayganlaştırıcı jel kullanımı tercih edilebilir. Doğum sonrası en sık yaşanan sorunlardan biri de erkeklerin kadınlardan daha fazla cinsel ilişki beklentisinde olmalarıdır. Fakat bu dönemde erkeklerin, hormonal değişim yaşayan eşlerine anlayışla yaklaşmaları gerekir. 

HAMİLELİK SONRASI DIŞ GÖRÜNÜŞ CİNSELLİKTEN UZAKLAŞTIRABİLİR

Hamilelik sürecinden geçen ve yeni doğum yapan kadınların, vücutlarının değiştiğini düşünmeleri cinselliği olumsuz yönde etkileyen diğer sebeptir. Çünkü hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücudun bozulduğu düşüncesi kadınların psikolojisini bozabiliyor. Doğum sonrasındaki 6. haftadan sonra uygun egzersiz programı ve emzirmeyi takiben uzman tavsiyesi çerçevesinde uygulanabilecek diyetler yeni annelerin zayıflamasına yardımcı olabilir.

"ANNELER, BEBEKLERİNDEN BAŞKA BİR ŞEYLE İLGİLENMEK İSTEMEYEBİLİR"

Yeni bebek sahibi olan anneler, gününün büyük bir kısmını bebeğiyle geçirirler ve bebeğin ihtiyacı dışındaki her şeyden alakalarını keserler. Mevcut tüm enerjilerini bebekleri için harcadıklarından hem fiziksel hem de ruhsal olarak yorulabilirler. Bebeklerinden arta kalan zamanlarda yalnız kalmak ve dinlenmek isteyen anneler, bu nedenle cinsellikten uzak kalmak isteyebilirler.

"CİNSEL İSTEKSİZLİK YAŞAYAN KADINLARA KARŞI SABIRLI OLUNMALI"

Lohusa olarak adlandırılan doğum sonrası ilk 40 gün, anneler için bir iyileşme sürecidir. Kadınlar, fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak toparlanmaya çalıştıkları bu dönemde cinsel ilişkinin genellikle fiziksel olarak acı vereceğine inanır. Bu zaman diliminde erkekler eşlerine karşı sabırlı olmalı ve onları desteklemelidir.

"YENİ ANNEYE DESTEK OLABİLİRSİNİZ"

Doğumdan sonraki süreçte eşlerin yanı sıra aile büyükleri de anlayışlı olmalıdır. Yeni anneleri mutsuz edecek olumsuz eleştirilerde bulunulmamalıdır. Ayrıca aile büyükleri, yeni oluşan aileye zaman tanımalı, annenin bebeğiyle olan ilişkisine çok fazla müdahale etmemeli ve ev içinde gereğinden fazla kalabalık oluşturmamalıdır. Yeni babalar bebeğin bakımına aktif şekilde destek olmalıdır. Eşinin desteğini hisseden yeni anneler böylece, ilişkilerinin eski haline geri dönüş yapabilir. Fakat tüm bu desteklere rağmen annenin olumsuz davranışları, duygularının süresi ve şiddeti artıyorsa bir uzman desteğine başvurulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 13:26
banner218