Saç yağlanması hepimizi rahatsız eder. Saç bakımında yapılan yanlış uygulamalar, yediklerimiz, ruh halimiz gibi birçok faktör belirleyici olabilir. ‘Saçlarım neden çabuk yağlanıyor?’ sorusundan sizde mustaripseniz haberimiz tam size göre…

Birçok kişinin yaşadığı çok çabuk yağlanan saç probleminin birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenleri bilip onları uygulamamak ya da daha az uygulamak saçlarınızın çabuk yağlanmasını engelleyebilir. İşte saç bakımına dair tüyolar…

Çok sıkı bir at kuyruğu, yağlı saçlarınızı saklamak için güzel bir çözüm olarak gelebilir ama aslında saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına neden olur. Saç diplerindeki sebumun daha çok birikmesine sebep olur. Pürüzsüz bir at kuyruğu görünümü için kullanılan tarama, düzleştirme işlemleri ve kimyasal ürünler de çabuk yağlanmaya sebep olur.

Saçlarınızı çok fazla taramanızı veya düzleştirmenizi gerektiren modelleri çok sık olarak kullanmayın. Daha gevşek at kuyruğu kullanın.

Sıcak su gözenekleri açmakta ve saçlarınızı kirden arınmakta başarılı olabilir ama aynı zamanda saçlarınıza zarar da verebilir. Saç diplerindeki sebumu yıkar ve kafa derinizde kuruluğa, aşırı kepeklenme ve yağlanmaya sebep olur.

Saçlarınızı ılık suyla sabunlamak ve sağuk suyla durulamak daha sağlıklı olacaktır.

Saçlarınız için yoğun bakım ürünleri kullanmanız onların ağırlaşmasına ve düzleşmesine neden olabilir. Bu ürünler saçlarınızı eğer ince tellilerse yağlı gösteren ince bir tabaka ile kaplayabilir.

Yoğun bakım ürünleri çok kuru veya aşırı zarar görmüş saçlar içindir. Ayda birkaç kere derin bir temizleyici kullanmak saç diplerinde birikmiş sebum ve kozmetik ürünleri arındırmanızı ve yağlı görünümden kurtulmanızı sağlayabilir.

Saçılarınıza her dokunduğunuzda elinizdeki yağı ve bakterileri oraya geçirmiş oluyorsunuz. Aynı zamanda çok sık taramak da zararlıdır, saç diplerindeki sebumun uçlara yayılmasına ve daha çok yağlı gözükmesine neden olur.

Saçlarınıza sık sık dokunma alışkanlığınızı bırakmayı deneyin. Günde en fazla 2 kere saçınızı tarayın ve her seferinde temiz bir fırça kullanın.

Stres vücudunuzun daha fazla kortizol üretmesini sağlar ve bu da daha fazla sebum salınımına neden olur. Sonuç olarak daha yağlı görünen saçlarınız olur ve kepek sorununa neden olabilir.

Stresle baş etme yöntemleri denemeniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Zor ve stresli zamanlardan geçerken saçınıza normalden biraz daha fazla bakım yapabilirsiniz.

Bu biraz zıt bir durumdur, saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız o kadar sık yağlanır. Saç derimizin pH'ını dengeleyen milyonlarca bakteriyi sürekli yıkayarak yok ederiz ve bu da daha çok sebum salımına sonuç olarak da yağlı saçlara neden olur.

 Saç yıkama sıklığınızı azaltmaya çalışın ve saç diplerini kurutmayan bir ürün bulun.

Bazı saç tipleri diğerlerinden daha yağlıdır. Örneğin, düz saç kıvırcık saça göre daha çok yağlanır.

Bu durum sizi çok rahatsız ederse bir doktorla görüşmek faydalı olacaktır.

Kaynak: HT HAYAT