Saç diplerinizdeki kuruluk ve kaşıntıyı tamamen ortadan kaldırmak için bazı doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Yanlış bakım uygulamaları, dış etkenler, mevsim değişikliği gibi bir çok etken saç diplerinizde kuruluğa ve kepeğe neden olur. Saç köklerine nem depolamak ve saç sağlığınızı korumak için doğal yağlara bir şans verebilirsiniz. Kepeği tamamen yok eden ve saç kuruluğu sorununa çare olan doğal yağları Posta.com.tr okurları için derledik.

Saç diplerindeki kuruluk çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Saç diplerinin kuruması saç köklerinin nefes almasını engeller.

Nefes alamayan saç kökleri zamanla saçların dökülmesine yol açar. Saç dipleri ve saç telleri her zaman neme ihtiyaç duyar. Saçları onarmak ve saçlara nem depolamak için bir çok yöntem bulunur. Bunların içerisinde en etkili olanları saç bakım rutitine doğal yağları dahil etmek.

İşte saç diplerindeki kuruluğu ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz doğal yağlar...

JOJOBA YAĞI

Jojoba yağı saç derisini yumuşatarak saç diplerindeki kuruluğu engeller. Saç tellerini güçlendirerek dökülme sorununu ortadan kaldırır. Cilt tarafından çok kolay emilir.

YSK Başkanı Ahmet Yener: Seçim erken sürede sonuçlanacak YSK Başkanı Ahmet Yener: Seçim erken sürede sonuçlanacak

Jojoba yağı saç köklerinin nefes alarak sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saç uzatma ve gürleştirme de en önemli çözümlerden biridir.

Jojoba yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi şampuan ve saç kremlerinizin içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı güzel kokusu ile en sık tercih edilen saç bakım yağları arasında yer alır. Lavanta yağı hem saçların dökülmesini durdurur hem de saçların koparak kırılmasını engeller.

Saç köklerini besler, kan dolaşımını hızlandırır. Kekik ve biberiye yağı ile kullanılarak saç derisini ve cilt bakımında kullanmak isterseniz cildinin tahriş etmesini engellemiş olursunuz. Lavanta yağı ile kepek ve kuruluk sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

FINDIK YAĞI

Fındık yağı B1, B2, B6 ve E vitamini bakımından çok zengin bir doğal yağdır. Fındık yağı saç köklerinde kepek oluşmasını engeller. Besleyici ve onarıcı bir özelliği bulunur. Sadece saçlarda değil, cilt bakımında da kullanılan fındık yağı, cilde de nem ve parlaklık verir.

Fındık yağı saç dökülmesini engeller. Saçlara nem depolayarak canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Fındık yağını saç bakım rutinine dahil ederek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

ARGAN YAĞI

Argan yağı saç bakımında en sık kullanılan doğal yağlardan biri. Argan yağı yapısında B vitamini, E vitamini ve saçın onarılması ve korunması için kaplama görevi yapan gerekli yağlardan bolca içeriyor.

Saçların sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı olur. Argan yağı saç köklerinin kurumasını engeller. Saça vitamin depolar. Saç diplerinin nefes almasına yardımcı olur ve dökülme sorununu ortadan kaldırır.

SAFRAN YAĞI

Safran yağı saç diplerindeki gözenekleri açar. Saçları güçlendirerek dış etkenlerden dolayı hasar görmesini engeller.

Safran yağı saç diplerindeki kuruluk sorununu ortadan kaldırır. Saçlara nem depolar. Dökülmeyi durdurur.

Diğer saç bakım yağları ile karıştırılarak saç diplerine uygulanabilir. Eğer hassas bir saç deriniz varsa bu yağları uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışın.