İngiltere Savunma Bakanlığı yeni bir istihbarat paylaştı. Rusya’nın uzun menzilli füze stoğunun tükendiği, eski teknoloji cruise füzelerini nükleer başlıklarını çıkararak atmaya başladığı belirtildi.

MÜHİMMATSIZ FÜZE

İngiltere Savunma Bakanlığı Twitter’da Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili olarak yayınlanan bir istihbarat güncellemesinde, “Rusya muhtemelen eskimiş nükleer cruise füzelerinin nükleer savaş başlıklarını çıkartıyor ve Ukrayna’ya silahsız mühimmat ateşliyor” dedi. Bakanlık bu istihbaratını, Ukrayna hava savunmasının düşürdüğü 1980’ler yapımı AS-15-Kent füzesinin kalıntılarına dayandırdı.

ETKİSİ NEREDEYSE SIFIR

Havadan atılan bu seyir füzesinin, nükleer patlayıcısının çıkarıldığına dikkat çekilerek “Bu tür füzeler hedefi vursa da çok sınırlı bir hasar yaratır. Rusya füzelerin tuzak işlevi görerek Ukrayna hava savunmasını aldatıp, dikkatini başka yöne çevireceğini umuyor olabilir. Ancak niyet ne olursa olsun bu doğaçlama, Rusya’nın uzun menzilli füze stokundaki tükenme düzeyinin altını çiziyor” denildi.

TOPLARI ERİDİ

Batı’nın silah ve mühimmat yağdırdığı Ukrayna ordusu, olması gerekenin 55 katı fazla mermi attığından elindeki obüs ve havan topları yıprandı, kırıldı, eridi. Özetle çabuk eskidi. Pentagon endişeli.

POLONYA'DA ONARIM

New York Times’a göre, Ukrayna ordusu günde 2 bin ila 4 bin top mermisi ateşliyor. Her biri 45 kilo ağırlığındaki mermiler, yüzlerce binlerce kez ateşlendiğinde topun içini aşındırıyor zarar veriyor. Batı’nın gönderdiği 350 obüsün sürekli arızalanmasından dolayı Pentagon, Polonya’da bir onarım tesisi kurarak, topların namlularının değiştirilmesini öncelik haline getirdi.

İsveç hükümetinden çifte standart: Tevrat'ın yakılmasına izin vermediler İsveç hükümetinden çifte standart: Tevrat'ın yakılmasına izin vermediler

1 MİLYON MERMİ YOLLANDI

ABD tek başına, Ukrayna’ya 155 milimetrelik sekiz taburu donatmaya yetecek 142 adet M777 obüsü ve 1 milyon mermi yolladı. Çelikten daha hafif ve güçlü olan titanyumdan üretilen bu toplar, savaş alanında hareket etmesi daha kolay ve diğer silahlara göre daha hızlı kuruluyor. Ancak 5 ayda sadece 4 obüs 23 binin üzerinede ateş yapınca ister istemez toplar kullanılamaz hale geliyor.