17 yaşındaki Havva Nur Aydın'dan acı haber: 2 kez yendiği kansere yenik düştü 17 yaşındaki Havva Nur Aydın'dan acı haber: 2 kez yendiği kansere yenik düştü
Ukrayna ve Rusya arasında, insani koridor açılması için Türkiye Ombudmanı Şeref Malkoç başkanlığında iki ülkenin ombudsmanları dün Ankara’da buluştu. Kamu Başdenetçisi Malkoç’un ev sahipliğindeki dünkü kritik görüşmede, Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova ve Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets bir araya geldi. Görüşmeye daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Görüşmelerin bugün ve yarın da süreceği öğrenildi. Üç ombudsman, yaralıların, çocukların ve kadınların karşılıklı olarak tahliyesi veya Rusya’da bulunan Ukraynalılar ile Ukrayna’da bulunan Rus vatandaşlarının karşılıklı olarak değişimi konusunda anlaşma ve kurulacak mekanizmayı konuştuğu öğrenildi. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan, Ukrayna’dan tahıl ve gıda maddelerinin sevk edilmesini sağlayan anlaşma ve esir takasının ardından insani koridorun da açılması bekleniyor.

YOL HARİTASI ÇIKACAK

Malkoç, iki ülke ombudsmanlarının bir araya gelmesi konusunda  “Umut ediyorum ki yarın ortak bir yol haritası ortaya çıkacaktır” dedi ve özetle şunları ifade etti: “Savaşın en mağduru siviller; yani çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna ombudsmanlığı ile görüşerek yaralıların, çocukların ve kadınların karşılıklı olarak tahliyesi veya Rusya’da bulanan Ukraynalıların, Ukrayna’da bulunan Rus vatandaşlarının karşılıklı olarak değişimi konusunda iki arkadaşımızı Türkiye’de bir araya getirdik. Bizim de desteğimizle çok önemli bir mesafe alındı. Görüşmeler devam ediyor, umut ediyorum ki yarın ortak bir yol haritası ortaya çıkacaktır. Bunu memnuniyetle ifade ediyorum.