ATM kullanımı yaygınlaşsa da, banka veznelerindeki yoğunluk azalmak bilmiyor. ATM kullanmayan vatandaşlar, küçük meblağlar için bile veznelerde sıra beklerken, bu soruna çözüm bulmak için önemli bir karar alındı.

Tokat'ta okullar yarın tatil mi? 19 Nisan 2024 Cuma Tokat'ta okullar yarın tatil mi? 19 Nisan 2024 Cuma

Türkiye genelinde bulunan 49 bin 847 adet ATM ile para çekme ve yatırma işlemleri artık kolayca halledilebiliyor.

ATM kullanmayı bilen vatandaşlar, Türkiye’nin neredeyse her yerinde yer alan ATM'ler ile kolayca işlemlerini halledebiliyorken, ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşlar halen vezne sıralarında yoğunluk yaratmaya devam ediyor.

Açıklanan yeni karara göre, vatandaşlar istedikleri miktarda parayı veznelerden çekip yatıramayacaklar. Bankalarda yaşanan yoğunlukların önüne geçilmesine yönelik alınan bu karar ile belirtilen tutar üstündeki miktarlar için yalnızca vezneler kullanılabilecek.

Karar, ATM kullanabilen vatandaşları ilgilendirmese de, ATM kullanmakta zorlanan vatandaşlar karara tepki gösteriyor. ATM kullanmayı tercih etmeyen veya bilmeyen emekliler, ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

Yeni düzenleme kapsamında, bankalardaki yoğunlukların azalacağı ve ATM kullanımının artacağı değerlendiriliyor. Emeklilerin ve ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşların da bu yeni sisteme uyum sağlayarak, işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri bekleniyor.

Kaynak: Yeniçağ