• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Rehberler manken oldu

  16.01.2009 08:39
  Binlerce yıllık geçmişi olan, geleneksel Türk el sanatlarının temel ürünlerinden, keçeyi çağdaş bir yorumla moda dünyasının gündemine getiren modacı Ayfer Güleç’in ürettiği aksesuarları turistlere bayan rehberler tanıtacak.
  Rehberler manken oldu
  Rehberler manken oldu Rehberler manken oldu Rehberler manken oldu

  Güleç ile turizm fuarındaki standında tanışıp daha sonra da atölyesinde ziyaret eden Kuşadası Rehberler Derneği (KURED) üyesi rehberler İlknur Keser ve Çiğdem Göktaş, keçeden mamûl aksesuarları ve giysileri hem zevkle üretilmiş, hem de ekolojik oldukları için turistlere tanıtmaya çalışacaklarını söylediler. Keçenin öteden beri Anadolu insanının rengârenk yaşam serüveni olduğuna dikkati çeken rehber mankenler, neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bu uğraşın modern yaşamın içinde hak ettiği yeri alabilmesi için keçe sanatçısı Ayfer Güleç"e destek vereceklerini açıkladılar.
  Milattan bin 250 yıl önce yapıldığı kabul edilen Truva Savaşlarını anlattığı “İlyada” isimli eserinde, Homeros"un, askerlerin keçe çizme ve başlık giydiklerini anlattığına dikkati çeken KURED"in manken rehberleri, “Pompei antik kenti harabelerindeki frizlerde de o dönemin keçe atölyeleri resmedilmiştir. Ayrıca, Türkler var olduğundan beri de keçeden ürünlerinin günlük yaşamın bir parçası olduğunu biliyoruz. Türkler “Yurt” denilen çadırlarını, giysilerini, muskalarını, tanrılarını betimleyen totemlerini ve ayanlar için çeşitli süs eşyalarını keçeden üretmişlerdir. Ayfer Hanım da bizim öz kültürümüzden gelen bu malzemeyi çağdaş bir yorumla yeniden gündeme getiriyor. Bundan böyle turlarımıza çıkarken onun imal ettiği aksesuarları kullanarak yabancı turistlere tanıtılmasına katkıda bulunacağız” dediler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim