• BIST 108.434
 • Altın 151,200
 • Dolar 3,6612
 • Euro 4,3260

  Rauf Denktaş yüklendi

  24.02.2008 11:38
  Kosova’yı örnek gösteren Efsane Lider, “Bağımsızlık istemenin tam zamanıdır. Niye susuyorsunuz” dedi.
  Rauf Denktaş yüklendi
  Rauf Denktaş yüklendi Rauf Denktaş yüklendi Rauf Denktaş yüklendi

  KKTC"den veya Türkiye"den, “Bağımsızlığın tanınmasını istiyorum” diye talep gelmemesine şaşıran Rauf Denktaş, “kazan-kazan”cılara niye sustuklarını sordu. Kosova"nın, “Bağımsızlığı masaya yatırmam” diyerek kazandığını vurgulayan Denktaş, “Pazarlık zamanı tam şimdidir” diye konuştu.
  Bu kadar mülayimleşme...  M. Ali Talat"ın, “İki taraf anlaşmazsa durum daha kötüye gidebilir, ama bu KKTC"nin tanınması demek değildir” açıklamalarını eleştiren Denktaş, öfkesini şöyle dile getirdi: Bu kadar mülayimleşmenin hiçbir anlamı yoktur...


  Tanınma istemenin tam zamanı
  Konjonktürün KKTC için uygun olduğunu belirten Denktaş,
  Ankara"dan pazarlık yapmasını istedi.  KKTC"nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, uluslararası konjonktürün KKTC"nin tanınması talebi için çok uygun olduğunu belirterek, “Tanınma istemenin tam zamanı” diye konuştu. Girne Yılanadası"ndaki konutunda açıklamalarda bulunan Denktaş, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat"ın “bağımsızlık talepleri olmadığını” dile getirmesini eleştirerek, Kosova"nın bağımsızlığının ilanının ardından şartların uygun bir zemin olduğuna dikkat çekti. Kosova"nın, “Her şeyi konuşurum, bağımsızlığı masaya yatırmam” şeklinde direterek bağımsızlığını kazandığını ifade eden Denktaş, ABD"nin Kosova"ya ihtiyacı olduğunu ve NATO"yu da bu yüzden harekete geçirdiğini, şimdi Kosova"da ABD"nin zemin elde ettiğini söyledi.

  Bizden korkuyorlar
  Denktaş şöyle devam etti: “ Bizi niçin tanımıyorlar? Çünkü Rumlar üzerinden bir zemin elde etmek, hem Hristiyanlık siyasetlerine uyuyor, hem hakikaten Türkiye"den, Türkiye"nin güçlenmesinden, Kıbrıs"ta zemin elde etmesinden korkuyorlar. KKTC"den veya Türkiye"den "Bağımsızlığın tanınmasını istiyorum"diye bir ses çıkmıyor. Sen ne zaman isteyeceksin. Pazarlık zamanı tam şimdidir, konjonktür de müsaittir, İstemeden tanınma olur mu?”

  Çek-Slovak modeline vurgu
  Denktaş, federasyonların yalnızca halk veya toplumlar arasında değil, devletler arasında da kurulabileceğini belirterek, “Çek ve Slovak modeli, bizim için en güzel modeldir” dedi. Denktaş, “Bir arada yaşamayı denedik, 3 yıl yürütebildik, kan dökerek ayrıldık.” diye konuştu. Denktaş, Rum seçimlerinde adayların oy almak için “KKTC tanınmaya gidiyor” propagandası yaptığına işaret ederek, Putin"in de Kosova"nın bağımsızlığına ilişkin Avrupa"yı, KKTC konusunda ikiyüzlü davranmakla suçlayan açıklamalarının Rumları korkuttuğunu belirtti.

  Ömrümü Kıbrıs"a adadım
  Denktaş, tüm ömrünü Kıbrıs konusunda çalışmaya adadığını belirterek, “25 yaşıma geri dönsem ve aynı olaylar varsa aynı çizgide giderdim, beni olaylar bu yola soktu.” dedi. Akşamlarını büyük ölçüde çalışma odasında okuyarak geçirmekten hoşlandığını da söyleyen Denktaş, bazı akşamlar eşiyle birlikte televizyonda dizi izlediklerini, en düzenli izlediği dizinin ise 2004"te bir bölümüne konuk olarak katıldığı “Kurtlar Vadisi” olduğunu belirtti. Denktaş, “Hatırla Sevgili” adlı diziyi de takip ettiğini kaydetti.

  Kırmızı çizgiler pembe oldu
  KKTC Cumhurbaşkanı Talat"ın Kıbrıs Türk basınında yer alan “Kırmızı çizgiler pembeye dönüşebilir, iki taraf anlaşmazsa daha kötüye gidebilir, ama bu KKTC"nin tanınması demek değildir” şeklindeki açıklamalarını eleştiren Denktaş, “Bütün bunlar ne demektir; tanınma istemeyeceğim demektir. Sen bunu masaya oturmadan bütün dünyaya duyurursan kim olarak, ne olarak otu
  ruyorsun? Bunu yapmaya hakkın yok ki senin. Sen devleti yaşatacaksın, yücelteceksin diye ant içerek Cumhurbaşkanı olmuş kişisin, bu kadar mülayimleşmenin böyle bir safhada hiçbir anlamı yoktur.” dedi. Denktaş şunlara vurgu yaptı: “ Sen üst çizgiyi tutacaksın ki, pazarlığa indiğinde seni kurtaracak. Bilmiyorum, akıllı adamdır, "Rumlar anlaşma istemez, bize hak vermez”

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim