Polonyalı çiftçiler bugün düzenledikleri protestolar kapsamında Ukrayna sınırını neredeyse tamamen kapatacak şekilde barikatlar kurdu.

Ukrayna hükümeti ise bu protestoları "siyasi provokasyon" olarak nitelendirdi ve savaş alanındaki çabalarına zarar verdiğini ifade etti.

Solidarity çiftçiler sendikasının sözcüsü Adrian Wawrzyniak, Ukrayna'ya askeri yardımın geçmesine izin verilirken, sadece kamyonların değil, sınırdaki tüm yolcu trafiğinin de durdurulacağını açıkladı. Ayrıca limanlarda ve otoyollarda da barikatlar kurulacak.

'ÇİFTÇİLER İFLAS EDECEK'

Protestocuların traktörlerinde, "Ukrayna'dan tahıl ithal edilmesi nedeniyle Polonyalı çiftçiler iflas edecek" yazılı pankartlar taşındığı görüldü.

Ukraynalı nakliyeciler, üç sınır geçiş noktasında karşı protestolarına başladılar. Protestolarının 15 Mart'a kadar sürmesi planlanıyor.

ÇİFTÇİLER NE İSTİYOR?
Polonyalı çiftçiler Ukrayna'dan yapılan ucuz gıda ithalatını protesto ediyorlar. AB 2022'de Ukrayna'dan gıda ithalatına yönelik vergileri kaldırma kararı almıştı.

Plajlarda Şezlong Yasağı! Plajlarda Şezlong Yasağı!

Avrupa genelindeki çiftçiler, AB'nin iklim değişikliğiyle mücadele etmek için aldığı tedbirlerin neden olduğu kısıtlamaların yanı sıra artan maliyetleri ve ülke dışındaki haksız rekabeti protesto ediyorlar.