TBMM Hazırlık Komisyonu, DBP'li Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar aldı. Karar, Anayasa Adalet Karma Komisyonu'na havale edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Hazırlık Komisyonu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar aldı. Karar, Anayasa Adalet Karma Komisyonu'na havale edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, DBP'li Milletvekili Aydeniz hakkında 12 Haziran’da İstanbul Kadıköy’de “Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunmak için Gemlik’e yürüyoruz” eyleminde bir polise yumruk attığı gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı. Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke hazırlanmış ve Meclis Başkanlığına iletilmişti.

DBP'li Aydeniz, dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dün (5 Temmuz) Hazırlık Komisyonu'nda savunma yapmıştı.

Demirtaş: “Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz” ifadesi yanlış anlaşılmaya çok müsaitti Demirtaş: “Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz” ifadesi yanlış anlaşılmaya çok müsaitti

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

TBMM İçtüzüğü'ne göre, Hazırlık Komisyonu'nun kararının ardından Karma Komisyon, Hazırlık Komisyonu raporlarını ayrı ayrı görüşecek ve karara bağlayacak. Karma Komisyon, 5 ayrı dosya için dokunulmazlığın kaldırılmasına ya da kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar verecek.