Piyano enstrüman türlerinden tuşlu grubuna giren bir alettir. Tuşlarla başlayan ses üretimi içindeki çekişlerin harekete geçirilmesi ile devam eder. Çekişlerle tellere indirilen darbelerin devamında akustik bir ses topluluğu yaratmaktadır. Klasik müziğin ana çalgısı olarak kullanılmaktadır. Üzerinde siyah ve beyaz renkten oluşan toplamda 88 tuşa sahiptir. Bunların 36 adedi siyah 52 adedi beyazdır.

 

 Tuşların renk farkı aynı zamanda ses farklılığını yansıtmaktadır. Siyah tuşlarla bemolle birlikte diyez olarak adlandırılan notalar çalınmaktadır. Beyaz tuşlarla ise ara notalar çalınarak müzik ziyafeti ortaya çıkmaktadır. Piyano sadece klasik müzik üretmekle kalmamaktadır. Bunun yanında hayatın ritmine uygun rock müziğinde en uygun temasına uygun sesler yaratmaktadır.

 

 Piyano Tarihçesi ve Temel Özellikleri

 

 Piyano tarihçesi net bir tarih belirtilmese de 1700’lü yıllarda İtalya’da icat edildiği bilinmektedir. İlk icadını yapan kişinin Bartolomeo Cristofori olduğu tarihin akışında görülmektedir. İtalya’nın floransa şehrinde ortaya çıkardığı piyanodan ömrü boyunca 20 adet üretimini gerçekleştirmiştir.

 Piyonunun gelişim sürecinde farklı yeteneklerin katkısı bulunmaktadır.

 

Soba: Isı ve Gelenek Arasında Köprü Soba: Isı ve Gelenek Arasında Köprü

 Tokmak tarzında klavye sistemini Fransız Marius uygulamıştır. Bunun yanında klasik müziğin duayenlerinden Bach'ın fikirlerini kullanan Silbermann mevcut çekiç sistemini geliştirmiştir. Bunu yaparken klavyeden elde edilen ses genişliğini geliştirerek eşit seviyede ötüm yaratmasına katkı sağlamıştır.

 

 Piyano icat edildiği an itibariyle hızlı bir gelişim süreci geçirmiştir.

 

 Mekanizmalı piyanoyu Johann Andreas stein ortaya çıkardı.

 

 Daha dolgun ses çıkarmasını sağlayan Johann Baptist streicher ikinci bir kapak ekledi.

 

 Kılavuzlu mekanik piyanoyu alman Zumper yarattı.

 

 İlk defa düz piyano icadını İrlandalı William Southwell 1789 yılında gerçekleştirdi.

 

 Ekleme demir çatı sistemini James Thom yaptı.

 

 Piyano temel özellikleri bakımından incelendiğinde yapılan tüm değişiklikler ve geliştirmeler ana icadın estetiğine katkı sağladığı görülmektedir. Genel yapısı tuşlara dokunuşla harekete geçen çekiç sistemi farklı kalınlıkta ve uzunluktaki tellere vurmaktadır. Bu darbelerin sonucunda vurmalı çalgıya dönüşen piyano ayak pedalı kontrolü ile istenilen nota uzunluğu yaratılmaktadır.

 

 Akustik Ve Dijital Piyano Karşılaştırması

 

 Her iki modelde piyanonun temel özelliklerine dayalı ses ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. En belirgin özelliklerinin başında çalışma prensipleri gelmektedir.

 

 Akustik piyano harici bir güç gerektirmez iken dijital piyano elektrik gücüne dayalı çalışır

 

 Akort etme gereksinimi akustik piyanoda ortaya çıkmasına rağmen dijital piyano akort istemez

 

 Akustik piyano orijinal yapısını korurken dijital piyano teknolojik gelişmelerle bir sonraki modelinin gerisinde kalır.

 

 Tuş hassasiyeti akur-stik piyanoda söz konusuyken dijital piyanoda bu az denecek seviyededir.

 

 Akustik piyano üretiminde işçilik yüksek maliyetlere sebep olurken dijital piyano seri üretimle daha uygun fiyatla ortaya çıkarılmaktadır.

 

 Ses ayarı akustik piyanoda sabit kalırken dijital piyanoda ayarlanabilir seviyededir.

 

 Piyano Çeşitleri

 

Piyano türleri ilk bakışta akustik ve dijital olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Gelişim sürecine bağlı olarak ortaya çıkan;

 

 Kuyruklu piyano

 

 Duvar piyanosu

 

 Dijital piyano

  

 Hazırlanmış piyano

 

 Mekanik piyano

 

 Müzik dünyasında yerini koruyan müzik aletlerindendir.

 

 Kuyruklu piyano: İhtişamlı bir duruş sergileyen piyano türünün en belirgin özelliği ana kasayı destekleyen eklentinin kuyruğa benzemesidir. Diğerlerine göre ses yapısı daha dolgundur.

 

 Duvar piyanosu: Tel yapısı dikey şekilde tasarlanmış duvara dayalı kullanılan bir türdür.

 

 Dijital piyano: Bu piyano türünde ses üretimi elektrik akımına dayalı ortaya çıkmaktadır. Ses seviyesi ayarlanabilen piyano türüdür. Dijital piyanodan esinlenerek günümüzde gelişen teknoloji sayesinde sanal piyano birçok cihaz üzerinde uygulanmaktadır.

 

 Mekanik piyano: Amerika’da 1880 yıllarında üretilen piyano modeli otomatik piyano olarak bilinmektedir. Yay yardımıyla tokmak sistemi hareket alır tellere vuruşuyla notalar ortaya çıkarılmaktadır.

 

 Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Piyano alırken dış görünüşten çok iç aksamında özenle kontrol edilmesi gerekmektedir. bunun için piyano konusunda uzman kişilerden destek alınmalıdır. Piyano dekor olarak alınacaksa çıkaracağı sesler o kadar da önemli olmayacaktır. Piyano müzik eserleri icra etmek için alınırsa çıkaracağı ses aralığı ve tuş hassasiyet en önemli dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

 

 Kullanışlı bir piyano satın almak isteniyorsa Steinway marka veya Bosendorfer tercih edilmelidir. Ev akustiği için klasik piyano daha uygundur. Müzikle kazanç sağlayacaklar için dijital piyano çeşidi daha kullanışlı olmaktadır. Burada asıl önemli olan yeni başlayanlar için piyano fiyatları tercihlerde farklılık yaratabilir.

 

 Piyano Bakım ve Temizliği

 

Piyano sahibi olduktan sonra asıl iş onu bakımlı şekilde koruyabilmektir. İstenilen marka ve model elde edildikten sonra piyano bakım ve temizliği konusunda yapılması gerekenler;

 

 Nem ve rutubetin olmadığı ortamda kullanılmalıdır.

 

 Kurulumu yapılırken etrafındaki cisimlerden en az 5 santimlik uzaklıkta kurulmalıdır.

 

 Tuş takımının hassasiyetini korumak için sıvı temas ettirilmemelidir.

 

 Ahşap kısımlar kalıntı bırakmayan temizleyicilerle silinmelidir.

 

 İç kısımdaki teller ve çekiç sistemi uzman kişilerce bakım ve temizliği yapılmalıdır.

 

 Dijital piyano bakımları sadece üretici firmaların tavsiye ettiği yetkili servislerce bakımı yapılmalıdır.

 

 Akort ve ayarlama işlemlerinde kullanım kılavuzuna göre hareket edilmelidir.

 

 Piyano Çalmaya Başlarken

 

Günümüzde piyano çalma hevesi olanlara ilk tavsiye basit bir org sistemi ile işe başlamaları olmaktadır. Tuş hassasiyetine ve düzenine alışmak amacıyla ilk alıştırma bu şekilde yapılabilir. piyano edinmek için piyano fiyatları konusunda da detaylı araştırma yapmak gerekir.

 

Henüz çalma aşamasındayken piyano satın almak pek uygun bir hareket olmayacaktır. Daha önce piyano eğitimi almamış bir kişinin bunu öğrenmesi bir yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Tek başına piyano öğrenmek isteyenler bunu internet ortamından gerekli videoları dikkatlice takip ederek başarmak mümkündür.

 

 En Popüler Piyano Markaları ve Modelleri

 

En popüler piyano markaları bösendorfer ve steinway olarak bilinmektedir. Bunun yanında ses akustiğini en iyi yaratan marka ve modeller bulunmaktadır. Başlangıç seviyesinden profesyonel piyanistlik seviyesine kadar tercih edilecek seçenekler arasında;

 

 Sons konsollu piyano

 

 Bechstein kuyruklu piyano

 

 Fazioli kuyruklu piyano

 

 Blüthner kuyruklu piyano

 

 Kawai konsol tipi kuyruklu ve duvar piyanosu

 

 Mason ve Hamlin kuyruklu piyano

 

 Modelleri tavsiye edilebilecek türlerdendir.