• BIST 109.330
 • Altın 156,222
 • Dolar 3,8688
 • Euro 4,5564

  Pirinç almayın fiyat düşsün

  15.04.2008 14:20
  ATO Başkanı Aygün, ''Türk halkını pirinç almamaya davet ediyorum, bakın o zaman pirinç fiyatları nasıl düşecek'' derken, İpsala Çeltik Üreticileri Derneği Başkanı Şimşek, "1000 dönüm ekenin elinde bile çeltik kalmadı. Vurguncu kazanıyor" dedi.
  Pirinç almayın fiyat düşsün
  Pirinç almayın fiyat düşsün Pirinç almayın fiyat düşsün Pirinç almayın fiyat düşsün

  Dünyada pirinç fiyatlarında meydana gelen fahiş artışa paralel, Türkiye'de de fiyatların yüzde 130'lara varan oranlarda artması tepkilere yol açarken, ATO ve ATB başkanları fiyatlar düşene kadar pirinç alınmaması çağrısında bulundu.

  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, ''Türk halkını pirinç almamaya davet ediyorum, bakın o zaman pirinç fiyatları nasıl düşecek'' derken, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise pirinç fiyatlarındaki artışın durdurulması için ''boykot'' kelimesini anmak istemediğini belirtirken, ''Türk halkının sağduyusu vardır, bilinci vardır. Hesabını da yapar. Pirincin alınmaması gerekiyorsa almazlar'' dedi.

  Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz ise ''Fiyatlar düşene kadar pirinç yemeyiz olur biter'' diye konuştu.

  Son zamanlarda dünyada başta pirinç olmak üzere gıda ürünleri fiyatlarında meydana gelen fahiş artışlar birçok ülkede isyanlar düzeyinde tepkilere neden olurken, Türkiye'de de pirinç fiyatlarının aşırı artması üzerine görüşlerine başvurduğumuz Ankara'daki Oda ve borsa başkanları AA muhabirine şu değerlendirmelerde bulundu:

  ATO BAŞKANI SİNAN AYGÜN: ''Bir zamanlar kendi kendine yeten 7 ülke arasında yar almakla övünen Türkiye, izlenen yanlış tarım politikalar nedeniyle şu anda ithalatçı durumunda.

  Yeniden kendi kendine yeten ülkeler arasında yer alabilmemiz için tarıma sonuna kadar destek verilmesi lazım. Bütün gelişmiş ülkeler tarıma destek veriyor. Ama Türkiye tarımdan desteğini çekti.

  Pirinç fiyatlarının anormal yükselmesinde TMO'nun işlevini yapmıyor olması etkili. TMO işlevini yitirmiş vaziyette. Bundan sonra benzer olayları daha sık göreceğiz. Fındık ve tütünde de aynı şeyler yaşanacak. Şu anda devletin yapması gereken Türkiye'de pirinç yoksa ithalatın önünün açılması. Pirinçte yüzde 45 gümrük var. Bu kaldırılsın. Bakanlar kurulu TMO'ya pirinç ithalat yetkisi versin. Ya da işi ithalatçılık olan gerçek ithalatçılara pirinç ithalat yetkisi verilsin. Yani müteahhitlik ya da başka iş yapan adama ithalat izni verilmesin ki spekülatörlerin önü kalınsın. Bakın o zaman pirinç fiyatları nasıl düşüyor.

  Türkiye için pirinç hayati bir gıda değil. Bu yüzden vatandaş pirinç fiyatı düşene kadar pirinç yememe, almama eylemi yapsın. Marketlerde pirinçler alınmayınca bakın fiyatlar nasıl düşecek. Boykot edilmeli. Türk halkını pirinç almamaya davet ediyorum. Bakın o zaman pirinç fiyatları nasıl düşecek. Kimse pirinç almasın. Ellerinde kalsın bakalım ne oluyor.''

  -''PİRİNCİN ALINMAMASI GEREKİYORSA ALMAZLAR''

  ASO BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR: ''Yurt içinde de pirinçte yüzde 100'ü aşan fiyat artışları var. Konu sadece pirinç ise bunun ithalatı ile ilgili bir takım düzenlemeler yapılabilir. Bir kereye mahsus olmak üzere miktarı sınırlandırılmak suretiyle pirinç ithalatına ilişkin bir düzenleme yapılabilir. Çünkü ithalatın miktarı yüksek olursa bu kez de kendi köylümüzün üretimini baltalamış oluruz. Öbür taraftan özellikle yağlı tohumların ve diğer bazı gıda maddelerinin endüstride kullanımlarının (biodizel, bioetanol gibi) artmış olması, artı dünyadaki son 10 yılda gelir düzeyinin artmasıyla birlikte tüketimin artması da gıda ürünlerinde fiyatların yükselmesine neden oldu.

  Bunu ülkemiz açısından iyi değerlendirebilirsek, köylümüzün daha fazla üretim yapmasını sağlayabilirsek bu dezavantajlı durumu avantaja çevirebiliriz. Bunun içinde acilen lisanslı depoculuk sisteminin devreye konulması ve kazancın tüccar tarafından alınmasının önüne geçilmesi lazım. Bu konudaki mevzuatta hazır. Ama bunu çok hızlı bir şekilde yapmamız lazım ki tarımsal üretimimiz artsın.

  Bu kadar gerginliğin olduğu yerde, 'boykot' ismi altında ortaya çıkmayı ben uygun görmüyorum. Ama Türk halkının sağduyusu vardır, bilinci vardır. Hesabını da yapar. Pirincin alınmaması gerekiyorsa almazlar.

  Ayrıca tarımı desteklememiz lazım. Çünkü bu süreçte köylü çok mağdur oldu. Dünya fiyatlarıyla rekabet edebilmeleri şu anki tarım altyapımızla mümkün değil.''

  -''FİYATLAR DÜŞENE KADAR PİRİNÇ YEMEYİZ OLUR BİTER''-

  ATB BAŞKANI FAİK YAVUZ:
  ''Dünyada gıda fiyatlarının artmasında kuraklığın büyük etkisi var. Ancak, gıda da büyük KOBİ'ler, büyük işletmeler var. Bu işletmelerin yaptığı bir takım spekülasyonlar var. Onun dışında buğday istendiğinde bulunmuyor değil. Eğer bir yerde bir ürünü arıyor ve bulabiliyorsanız demek ki bu ürün var. O zaman arz talep dengesindeki biraz bozukluk fiyatların bu kadar yükselmesini gerektirmez.
  Bu konuda TMO'nun regülatör görevi üstlenmesi lazım. TMO'nun elinde stoklar vardı. TMO pirinci kime verdi. 2-3 tane büyük firma pirinci TMO'dan aldı. Ondan sonra da istediği fiyattan piyasaya dayadılar. Rekabetçi bir ortam yok. Bunların piyasasını bozacak, yani piyasa bozucu bir durum yok, kalmadı. Onun için dünyadaki bu artışın Türkiye'de daha fazla olduğunu görüyoruz. TMO'nun bunu zamanında görüp, depoları doldurması gerekiyordu. Ama bu yapılmadı. Bunun nedeni de bizim depolama sistemimizin olmaması. Yani pirincimiz, buğdayımız var mı? Yok mu? Bilmiyoruz. Ne kadar var bilmiyoruz. Bizim yıllardır ısrarla üzerinde durduğumuz lisanslı depoculuk sisteminini bir an evvel kuralım. Bu olsaydı fiyatlar arttığında depolara bakardık. Mal var mı, yok mu?. Varsa kimin elinde var. Nerelerde var. Bunu bilemiyoruz şu anda. Lisanslı depoculukta dağ başında olan vatandaşın elinin altındaki buğdayı, pirinci de bilecektik. Çünkü evinde tutmayacak depoya konulacaktı. Dolayısıyla politikalar da ona göre oluşturulacaktı.

  Artan fiyatlar karşısında ne yapmalı? Fiyatlar düşene kadar pirinç yemeyiz olur biter. Bu arada fiyatları kırmak için TMO'nun devreye girip pirinç ithal etmesi lazım. Fiyat artışlarında spekülasyonların etkisi var.''
  AA

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim