• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Otopsinin ojeli elleri

  25.09.2011 09:27
  Onlarınki ürkütücü bir meslek... Münevver Karabulut otopsisinde ortaya çıkan 'pis masa' skandalı ardından kadro kadınlarla yenilendi.
  Otopsinin ojeli elleri
  Otopsinin ojeli elleri Otopsinin ojeli elleri Otopsinin ojeli elleri

   İşleri ölüleri incelemek olan 8 genç kadın ne eve iş götürüyor ne de çevrelerinin 'bırak bu işi' demesine aldırış ediyor. Adli Tıp'ın korkusuz dişileri yorgunluklarını makyaj yapıp kahve içerek ve dizileri yorumlayarak atıyor.

  Sıra dışı mesleğin sıradışı kadınları. Münevver Karabulut otopsisinde hafızalara kazınan 'pis masa skandalı'nın ardından Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'nde otopsi teknikeri olarak işe başlayan Burçin Alptekin, Şule Yazlak, Ezgi Köşten, Pülya Demirtürk, Füsun Demirtürk, Betül Bayrakçı, Fatma Çil ve Merve Evlan ilk kez AKŞAM'a konuştu.

  Sekiz kadın tekniker mesleklerini söylediklerinde aldıkları tepkilerden, yaptıkları işin zorluğuna, otopsinin tekniğinden gündelik hayata kadar tüm detayları paylaştı. Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce,'Artık Otopsi Ünitesi'nde yüksekokul mezunu arkadaşlarımız çalışıyor.

  Yaptıkları işin bilincinde olan arkadaşlarımızın çalışıyor olması güven veriyor. Daha çok kadınların çalışması işin titizliği yönünden çok olumlu' diyor. İşte Adli Tıp meleklerinin kendi ağızlarından merak edilen yönleri:

  Kurumda iki ay önce göreve başlayan teknisyenlerden Burçin Alptekin bu işi ilgisini çektiği için seçmiş.

  CESET DİKİMİ DE ESTETİK
  Alptekin mesleğinin kendisini için ne ifade ettiğini şöyle anlatıyor:
  'Her tekniker tek başına otopsi yapıyor. Bu yüzden cesetleri tek başına indirip kaldırmak biraz zor oluyor. Herkes bir birine yardım ediyor. 112'de çalışırken yaralı ve ölüleri görüyordum. Onun için kesinlikler ölülerden korkmuyorum. Çürümüş ceset geldiğinde insan az da olsa etkileniyor. Bu bizim mesleğimiz. Herkes şaşırıyor. Erkekler yapar gözüyle bakıyorlar. Kadınlarsa daha titiz. Otopsi sonrası ceset dikerken bile olaya görsellik katıyoruz. Ailem tepki gösterdi ama severek yapıyorum.'

  ERKEK TAVIR YAPIYOR
  Münevver Karabulut otopsisinde yaşanan skandalın ardından kuruma ilk atanan kadınlardan olan Şule Yazlak sıkıntılarını dayanışmayla aştıklarını şöyle anlatıyor: ' 3 yıldır buradayım. İlgim yoktu, sadece merak ediyordum. Boş kalmama kaygısı da vardı. Önceleri koku, cesedi çevirme konusunda adaptasyon sorunumuz oldu. Sonra tekniği öğrenip üstesinden geldik. Kadınlar çoğaldıkça yardımlaşma da çoğaldı. Yardım istediğimiz erkek hizmetliler tavır yapıyordu. Onlara ihtiyacımız kalmadı.'

  SÖZLÜM 'İŞİ BIRAK' DEDİ
  Yakında evleneceğini söyleyen Yazlak'ın sevgilisi işi bırakmasından yana ama genç kadın aldırış etmiyor: 'Annem 'orada çalışılır mı?' diye tepki gösterirken babam hep destekledi. Şimdi alıştılar. Sözlüm 'evlenince bırakacaksın' diye baskı kuruyor. Fakat işimi yapmaya devam edeceğim. Şu anda burada çalışan bütün kadınlar birbirine destek oluyor. Biri ceset çevirirken muhakkak diğerimiz ona yardıma koşarız. Biz titiziz. Erkekler baştan savma yapıyor'

  Ünlü ünsüz fark etmiyor
  Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'nde çalışan teknisyenlerin psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Şule Yazlak,'Normal hayatta severek dinlediğimiz ve izlediğimiz ünlü kişilerin otopsisini de yapabiliyorsunuz. Mesela Kıvırcık Ali ve Defne Joy Foster'ın otopsisini yaptık. Bu bile bizleri etkilemiyor. Yani hepimizde 'sıfır' duygu. Duygusuz mu olduk bilemiyoruz ama tanınmış bir kimsenin otopsisini yapmak bile bizi etkilemiyor. Olaya iş olarak bakıyoruz. Psikiyatriye gitmek gerekiyor. Psikolojik tedavimizin olması gerekiyor. Kişilerin psikolojilerinin bozulmaması için ihtiyaç var' şeklinde konuştu.

  'Günüm nasıl geçti soran yok'
  İki yıl önce Adli Tıp Kurumu'nda işe başladığını söyleyen teknikerlerden Ezgi Köşden ise, 'Bizler hijyene çok özen gösteriyoruz. Adli Tıp Kurumu'nun bütün çamaşır suyunu ben bitiriyorum. Otopsinin bütün tekniklerini okuldan öğrendik. Öğrencilik dönemimizden kalma bir alışkanlık olduğu için ölülerden korkmuyoruz. Ben evliyim. Bir kere evde kesinlikle iş sohbetleri yapmıyoruz. Buraya ilk başladığım günlerde bir-iki defa anlatmak istedim ama eşim, 'Sakın konuşma. İşi eve getirme' diye karşı çıktı. Ben de kesinlikle burada yaptığım işi eve götürmüyorum. En azından eşim bana 'Günün nasıl geçti diye sormuyor' diye gülerek anlatıyor.

  Bayram günü 31 kadavra
  Otopsi teknikerleri, yaptıkları otopsinin sayılarının mevsimlere göre değiştiğini söylüyorlar. Teknikerlerden Füsün Demirtürk şöyle bilgi verdiyor: 'Kışın ortalama 10-12 otopsi yapıyoruz. Yazın 22-23 oluyor. Bunun nedeni de boğulmalar ve trafik kazaları. Ramazan'da otopsi sayılarında düşüş oldu. Ramazan boyunca günlük otopsi sayımız 3'tü. Bayramla birlikte otopsi sayımızda çok artış oldu. Bayramın ilk günü 31 otopsi yaptık. Buraya gelen her 10 vakadan 4'ü trafik kazası.'

  YORGUNLUĞU MAKYAJ, DiZi VE KAHVEYLE ATIYORLAR
  Otopsİ ünitelerinde çalışan teknikerler otopsi sonrası, kıyafetlerini çıkarıp steril sularla yıkanıyorlar. Dinlenme odalarına gelerek ellerine ve yüzlerine krem süren kadınlar için keyif vakti yorgunluk kahvesiyle başlamış oluyor. Kimi fal bakıyor kimi de bir gün önce izlediği dizinin kritiğini yapıyor. Dinlenme odasında kesinlikle yapılan otopsiyle ilgili tek bir kelime konuşmuyorlar. Otopsi için ceset geldiğinde sırası gelen tekniker otopsi salonuna gidiyor.
  OKULLU OLMALARI AVANTAJ
  Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç Dr. Haluk İnce durumdan çok memnun. İnce neden okullu kadınlarla çalıştıklarını şöyle açıklıyor:' 3 yıl önceye kadar burada alaylı hizmetliler çalışıyordu. Zamanında temizlikçi, bulaşıkçı olarak işe giren kişiler bu işi yapıyordu. Tabii işin öneminin farkında değillerdi. Daha sonra bizimle birlikte burada bir atılım başladı. Mersin'deki okuldan mezun olan kişileri buraya aldırdık. Bu arkadaşlarımız sağlık meslek lisesi kökenli oldukları için daha çok kadın oluyor. Şu anda dokuz kadın otopsi teknikeri var. Hepsi de bir birine çok bağlı. Okul arkadaşları oldukları için de birbirlerine çok yardım ediyorlar. En azından yaptıkları işin öneminin farkındalar. Bayan oldukları için de işlerinde çok titizler. Eskiden otopsi teknikeri olarak çalışan hizmetliler tekrar eski işlerine döndüler.'
  ACEMİLİKTE BEBEKLER ÜZÜCÜ
  Otopsi yaparken daha çok kısa saçlı erkekleri tercih ettiklerini söyleyen teknikerlerden Pülya Gençoğlu bunun nedenini şöyle açıklıyor: 'Kadınlar uzun saçlı oldukları için otopsisi zor oluyor. Onları di kerken zorlanıyoruz. Kısa saçlı erkeklerin otopsisi kolay olduğu için onları tercih ediyoruz. Hastanede yoğun bakım sonucu ölen kişiler, silahlı ateşlerden ölen kişiler ve cesetleri çürümeye yüz tutmuş kişilerin otopsisi çok zor oluyor. Bizleri çok uğraştırıyor. Çocuk hafif olduğu için otopsi yapması bizim için çok pratik. Ben ilk geldiğimde bebek otopsisi yapamıyordum. Bebek seven biri olarak otopsiye girdiğimde onu canlı olarak hayal ediyordum. Sevmeye çalışıyordum. İlk girdiğim dönemlerde rüyama giriyordu. Şimdi alıştım.'

  Bu iş dikkat gerektirir
  Kadın otopsi teknikerleri, kendilerinde olması gereken özellikleri de şöyle sıraladılar:
  l Fen bilimlerine özellikle kimya ve biyolojiye ilgili, bu alanda başarılı,
  l Görsel ve işitsel belleği güçlü, sorumluluk alabilen,
  l Dikkatli, sabırlı, sakin,
  l El ve parmak becerileri gelişmiş,
  l Esnek çalışma saatlerine uyumlu ve stres ortamında çalışabilen,
  l Kimyasal kokuları iyi algılayabilen,
  l İnsanlarla iletişimi başarılı ve insanların duygularını anlayabilen,
  l Ağır kokulara dayanıklı,
  l Uzun süre ayakta kalabilecek ve bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.
            

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim