ÖSYM, 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili "soruların sızdırıldığı" iddialarına karşı açıklama yaptı. Açıklamada, sınav sürecinde dezenformasyon amaçlı yapılan sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarında çıkan haberler ile ilgili hukuki süreç başlatılacağı duyuruldu.

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bayram tatilinin ilk 2 gününde 16 kişi hayatını kaybetti Bayram tatilinin ilk 2 gününde 16 kişi hayatını kaybetti

"Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarında çıkan haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır."

Ersoy, sınavın başarıyla tamamlandığını da vurgulayarak adayların yalan bilgilere itibar etmemelerini istedi.

Sızdırma iddiaları, 8 Haziran'da TYT sınavının ardından bazı sosyal medya platformlarında gündeme gelmişti. Paylaşılan görsellerde AYT sınavında çıkacağı iddia edilen sorular yer alıyordu. ÖSYM tarafından yapılan incelemelerde ise bu soruların eski sınavlardan olduğu ve 2024 AYT ile ilgisi bulunmadığı belirlenmişti.

Yetkililer, sınav sorularının sızdırılmasına yönelik titizlikle çalıştıklarını ve bu konudaki her türlü delilin takip edildiğini kaydettiler.

Ayrıca, İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaparak, YKS sorularının sızdırılması iddialarının takip edildiğini ve gerekli işlemlerin yapılacağını belirtmişti.