Milyonlarca vatandaşı ev sahibi yapacak olan orta gelirlilere yönelik konut kredisine ilişkin detaylar belli olmaya başladı. Konut kampanyalarına bugün bir yenisi daha eklendi. Orta gelir grubuna yönelik olarak hazırlanan yeni konut kampanyasıyla uzun vadede düşük faizle kredi imkanı sağlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum orta gelir grubuna yönelik konut kampanyasını açıkladı.

YENİ EVİM KAMPANYASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Yüz binlerce hanenin merakla beklediği ‘Yeni Evim Kampanyası’ açıklandı. Orta gelirli kesimin ev sahibi olması ve konut üretiminin artması amacıyla hazırlanan kampanya önümüzdeki günlerde devreye girecek. Kredi faizinin yüzde 0.69’dan başladığı, vadenin 15 yıla kadar uzadığı, taksit ödemelerine Hazine desteği verilen yeni finansman modeline yoğun ilgi bekleniyor. Cazip şartları değerlendirmek isteyenlerin aklında birçok soru var. İşte o soruların yanıtları...

1- Eşimin evi var ama benim yok. Kampanyaya başvurabilir miyim?

Kampanyada hanenin durumuna bakıldığı için eşlerden birinin ev sahibi olması halinde kampanyadan faydalanmak mümkün olmayacak.

Prim borcu olana tarihi fırsat! Prim borcu olana tarihi fırsat!

2- Kampanya için yaş sınırı var mı?

Yaş sınırı aranmıyor. Ancak kişinin ekonomik hayata girmesi, bir bankada kredi alacak geliri olması gerekli. Kampanyadan yararlanacak kişinin son iki aya ilişkin SGK priminin ödenmiş olması şartı da aranıyor. Ev kadınları ise eşlerinin kefaleti ile konut sahibi olabilirler.

3- 25 yaşındayım ailemle yaşıyorum. Ailemin evi var, benim yok. Başvuru yapabilir miyim?

18 yaşını dolduran kişiler gerekli gelir şartını sağlıyor ve kredi alabiliyorlarsa ailenin (anne-baba) durumuna bakılmadan kampanyadan faydalanabilecek.

4- Aile geliri için bir sınırlama var mı?

Kampanya kapsamında İstanbul 1. bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge; diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi. 1. bölgede azami hane geliri 80 bin TL, 2. bölgede 65 bin TL, 3 bölgede 45 bin TL olarak açıklandı.

5- Yaşadığım ilden başka yerde ev alabilir miyim?

1. ve 2. bölgede ev alacaklar için, ilgili ilde en az 1 yıl ikamet etme zorunluluğu var.

6- Daha önce ev alıp sattım, şu an evim yok. Kampanyadan faydalanabilir miyim?

Kişinin, bir yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

7- Miras yoluyla ev sahibi olanlar kampanyadan faydalanabilir mi? Üzerime arsa olması engel teşkil eder mi?

Yapılan açıklamaya göre kooperatif üyeleri, hisseli konut tapusu sahipliği, miras yoluyla yüzde 50’nin üzerinde konut sahipliği, bağış yoluyla konut sahipliği ve evi bulunanlar kapsam dışında kalacak. Arsa ve veraset üzerinden hissesi düşenler varsa, bu Hisse yüzde 50’den fazla değilse projelere başvurabilecek. Kırsalda arazisi, tarlası, evi olan ya da devremülk sahibi olanlar kampanyaya başvurabilecek.

8- Kampanya ne zaman başlayacak? Son başvuru tarihi nedir? Kampanya 16 Ocak’ta başlayacak. Son başvuru tarihi bulunmuyor, çünkü bunun yeni bir model olarak sürekli uygulanması planlanıyor. 9- Kampanyaya hangi firma ve projeler katılacak? Kampanyaya katılan firmalar ve projelere dair bilgiler kurulacak web sitesi üzerinden tüketiciyle paylaşılacak. Emlak Konut GYO’nun yaptığı tüm projelerin kampanyaya dahil olduğu bilgisi verildi. GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ve TMB gibi derneklere bağlı firmaların kampanyaya katılımı bekleniyor. Ayrıca 81 ilde mali ve teknik kriteri sağlayan tüm üreticiler de projelerini kampanyaya dahil edebilecek. 10- Tamamlanan bir konut almak zorunda mıyım? Yeni başlayan projeler de kapsamda mı? İnşaatı tamamlanan, inşaatı devam eden ve yapımına yeni başlanacak olan projeler kampanyaya katılabilecek. Tamamlanan konut, sıfır konut olmak zorunda; ikinci el evler kapsam dışında.

11- Konutta bir tavan fiyat olacak mı? Konutta illere göre değişen tavan fiyat olacak. Bununla ilgili detaylar önümüzdeki günlerde açıklanacak. 12- Hangi ilde kaç konut kampanyaya katılacak? İlk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması hedefleniyor. Bunun yüzde 25’i İstanbul’da olacak. 13- Kampanyaya katılacağım. Başvuru süreci nasıl ilerleyecek? Önce konut üreticileri kriterlere uygun daireleri beyan edecek. Tüketici seçim yapacak ve bankaya başvuracak. Banka hem kişiyi hem de proje kriterlerini denetleyecek ve şartlar uygunsa kredi verecek. Finansman tutarları, 1. bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. bölgedeki illerde en çok 3 milyon TL, 3. bölgedeki illerde ise en çok 2 milyon TL olacak.

14- Aldığım evi dilediğim zaman satabilir miyim? Kampanyadan ev alanlar 5 yıl boyunca satış yapamayacak. Evin kiraya verilmesi için sınırlama yok. 15- Geçmişte kampanyalara büyük ilgi olunca fiyatlar artmıştı. Yeni kampanya da fiyat artışına yol açacak mı? Geçmiş dönemde Emlak Konut öncülüğünde yapılan kampanyalarda ev sahibi olunmaması ya da gelir şartı aranmıyordu. Bu nedenle ağırlıklı olarak yatırımcılar, kazanç için ev aldı. Yeni kampanyada ise ihtiyaç sahiplerinin faydalanması için birçok kriter var. Ayrıca bakanlıklar, bankaların temsilcileri, SPK, BDDK ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir komisyon kurulacak. Bu komisyon firmaların belirlediği fiyatları takip ederek, zam yapılmasının önüne geçecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kampanyaya ilişkin şunları söyledi: Bugün burada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’la ve sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyor, sizleri ve ekranları başında açıklamalarımızı takip eden tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, son 20 yıldan bu yana vatandaşlarımızın uygun koşullarda konut sahibi olmasına hep önem verdik ve bu anlayışla esaslı adımlar attık. Bildiğiniz üzere yakın zamanda İlk Evim İlk İş Yerim Projesi ile Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesini başlatmıştık. Bugün de orta gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimini kolaylaştırmak amacıyla tasarladığımız Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim Programı’nın detaylarını paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız.

BUGÜNE KADAR SAĞLANAN KONUT DESTEKLERİ

Değerli Misafirler, biliyorsunuz ki bizim kültürümüzde ev; barınmadan öte sevgi ve huzurun başlangıç noktasıdır, bir yuvadır. Yeni Evim Programını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile eşgüdüm içerisinde işte bu farkındalıkla hazırladık. Malumunuz, 2016 yılında, ilk kez konut sahibi olacak vatandaşlarımıza kolaylık sağlayan Konut Hesabı’nı uygulamaya aldık. Bu uygulamayla, en az 3 yıl sistemde kalan katılımcılara devlet katkısı sağlıyoruz. Vatandaşlarımızı konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerinden korumak amacıyla, geçtiğimiz Mayıs ayında Konut Finansman Projesi’ni hayata geçirdik.

Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut projesi olan “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” ile 5 yıllık dönemde 500 bin sosyal konut yapmayı, 1 milyon konut amaçlı arsa sunmayı ve 50 bin işyerini tamamlamayı hedefliyoruz. Bu projeyle dar gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimlerini kolaylaştırıyoruz. Vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını uygun koşullarda ve uygun maliyetlerle karşılamasını son derece önemsiyor, bu doğrultuda kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz. Bugün de özellikle orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik uzun süreli devam edecek yepyeni bir projeyi hayata geçiriyoruz.

YANSI 2: YENİ EVİM PROGRAMI

Orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımız için; o Piyasa koşullarına göre çok daha avantajlı faiz/kar payı ve vade yapısı o İlk 3 yıl Bakanlığımız katkısıyla ödeme kolaylığı ve  o Kredi vadesi boyunca hanehalkının geliriyle uyumlu bir ödeme planı sunduğumuz Yeni Evim Programını hazırladık.

YANSI 3: YENİ EVİM KONUT FİNANSMAN PROGRAMI NEDİR? 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte çalışarak, gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından ülkemizi 3 bölgede ele aldık. Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm illerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir.

Programımız çerçevesinde bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.

YANSI 4: PROGRAMDAN YARARLANMA KRİTERLERİ

Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate almaktayız. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir. Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır.

 YANSI 5: FİNANSMAN PROGRAMININ ÖZELLİKLERİ 

Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır.    Vatandaşlarımızın ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz üstleneceğiz. • Sağlayacağımız bu katkı ile ilk üç sene için taksit tutarlarını önemli şekilde aşağıya çekecek ve böylece,  vatandaşlarımız konutlarının tamamlanmasını beklerken yüklerini hafifletmiş olacağız.

YANSI 6: PROGRAM KAPSAMINDA HANGİ KONUTLAR ALINABİLİR? YANSI 6: PROGRAM KAPSAMINDA HANGİ KONUTLAR ALINABİLİR? 

Programımız kapsamında vatandaşlarımız 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecektir.    Birincisi, tamamlanmış konutlar. İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, Program kapsamında finansman imkânı ve Bakanlığımız katkısı sağlanacaktır. Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalarımız tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacaktır. Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecektir. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacaktır.

YANSI 7: YENİ EVİM PROGRAMI İNŞAAT DESTEK PAKETİ 

Bu kapsamda, bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan ve Programa dâhil olarak konut üretme taahhüdü veren müteahhitlerimiz için Hazine Destekli KGF kefaletiyle başlangıçta 25 milyar liralık finansmana erişim imkânı da sunacağız. Program kapsamında diğer önemli bir hedefimiz de konut arzının dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde artırılmasıdır. Böylece, konut fiyatlarında ortaya çıkan dönemsel hızlı yükselişleri de orta vadede en az seviyeye indirmektir.

YANSI 8: KAPAK 

Kıymetli Katılımcılar, bugün açıkladığımız Yeni Evim Programı ile konut ediniminde önemli bir adımı atmış oluyoruz. Şunun da altını çok net çizmek isterim ki konut fiyatlarını Bakanlık olarak uzun zamandan bu yana yakinen izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz. Bakanlığımız tarafından gayrimenkul sektörüne yönelik mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verileri kullanılarak analiz ve değerlendirme çalışmaları detaylı şekilde yürütülmektedir. Ayrıca, enflasyonla mücadele kapsamında, haksız fiyat artışı gerçekleştirenler özelinde de tespitler yapılmakta ve ilgili birimlerle paylaşım sağlanmaktadır.

Gayrimenkul sektörüne yönelik fiyat artışları takip edilerek arz-talep dengesini olumsuz etkileyen kişiler ve bu kişilere aracılık edenler özelinde değerlendirmelere itinalı bir şekilde devam edilecektir. Haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği tespit edilen kişiler, gereği yapılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılacaktır. Vatandaşlarımızın refahını artırmak için, enflasyonla amansız bir mücadele verdiğimiz şu dönemde çok net vurgulamak isterim ki piyasa gerçekleri dışındaki fiyatlamalara müsamaha göstermeyeceğiz. Bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, tüm adımlarımızı her daim milletimizin menfaatleri doğrultusunda attık ve milletimizle kenetlenerek sayısız kazanımlar elde ettik.

Şimdi de “Türkiye Yüzyılı” vizyonumuzla çok daha büyük başarılara inşallah yine beraberce imza atacağız. Ve Allah’ın izniyle, 21’inci yüzyılın tarihe Türkiye Yüzyılı olarak geçmesini birlikte başaracağız!

Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Programa destek veren herkese teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını can-ı gönülden temenni ediyorum.