Online alışveriş günümüzde her zamankinden daha popüler. İşte internetten alışveriş yaparken aklınızda tutmanız gereken artılar ve eksiler.

Gelişen teknoloji nedeniyle online alışveriş inanılmaz derecede kolay ve kullanışlı hale geldi. İnternetten alışverişin birçok avantajı olsa da, bilinmesi gereken dezavantajları da vardır. Online alışverişin artılarını ve eksilerini daha derinlemesine inceleyelim.

İnternet alışverişi uygundur ve her mağazada bulamayabileceğiniz çeşitli ürünler sunar.

Bir tıklamayla fiyatlara, incelemelere ve ürün ayrıntılarına erişebildiğiniz online alışveriş yapmak daha kolay.

İnternetten alışveriş yaptığınızda, ürününüzün size teslim edilmesini beklemeniz gerekir ve bir fiziksel mağazaya giderseniz harcayacağınızdan daha fazlasını harcayabilirsiniz. Ayrıca, online alışveriş yaptığınızda, güvenilir mağazaları seçerek ve dolandırıcılığa karşı koruma sağlayan bir kartla ödeme yaparak mücadele edebileceğiniz bir dolandırıcılık riski de vardır.

ARTILARI

EKSİLERİ

ONLINE ALIŞVERİŞİN ARTILARI

Alışveriş ihtiyaçlarınız için bilgisayarınızı veya telefonunuzu kullanarak daha fazla seçeneğe erişebilir ve bir mağazada şahsen bulamayacağınız bilgileri başkalarının deneyimi ve yorumları sayesinde edinebilirsiniz.

KOLAYLIK

Online alışverişin en büyük avantajı kolaylık sağlamasıdır. Dijital alan sayesinde, kendi evinizin rahatlığında istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Online mağazalar 7/24 açık ve internet erişimi olan her yerden erişilebilir olduğundan, ne kadar meşgul olursanız olun online alışverişi hayatınıza sokmak çok kolay. Gerçek bir mağazanın ne zaman açık ve size hizmet vermeye hazır olduğuna bağlı olarak satın alımlarınızı planlamanız gerekmez.

DAHA FAZLA SEÇİM

Çevrimiçi ürünler dijital alanda yaşadığından, çevrimiçi perakendeciler raflarla sınırlı değildir ve genellikle daha geniş bir ürün yelpazesiyle daha fazla envantere sahiptir. Ayrıca, online alışveriş size nerede olursanız olun herhangi bir perakendeciden herhangi bir şey satın alma şansı verir. Örneğin, yeni bir lamba bakıyorsanız, yalnızca bölgenizdeki mağazalardan alışveriş yaptığınızdan daha fazla seçeneğiniz olacaktır.

BİLGİYE KOLAY ERİŞİM

Online alışveriş yaparken, genellikle bir işletmenin ürünleri hakkında fiziksel mağazalarda bulacağınızdan daha fazla ayrıntı bulacaksınız. Bir veya iki satış temsilcisiyle yüz yüze konuşmak yerine, daha bilinçli bir satın alma kararı vermenize yardımcı olabilecek ürün açıklamalarını, benzer ürün önerilerini ve çevrimiçi olarak diğer alışveriş yapanların incelemelerini inceleyebilirsiniz.

Online perakendeciler ayrıca, genellikle e-posta veya haber bültenleri aracılığıyla, alışveriş yapanlara indirimlere, sezonluk yayınlara ve diğer etkinliklere erken erişim sağlayan üyelik seçeneklerine sahip olma eğilimindedir. Bu şekilde, favori markalarınızın tekliflerini ilk öğrenenlerden biri olabilirsiniz.

ONLINE ALIŞVERİŞİN EKSİLERİ

İnternetten alışveriş yapmak, gizli fiyat artışları, artan dolandırıcılık riski ve satın aldığınız ürünü hemen kullanamama veya giyememe gibi tuzaklara da sahip olabilir.

DAHA PAHALI OLABİLİR

Online satın alımlar çeşitli nedenlerle size daha pahalıya mal olabilir. Birçok büyük perakendeci ücretsiz gönderim sunsa da, genellikle buna hak kazanmak için minimum gereksinimleri karşılamanızı gerektirir. Buna ek olarak, internetten satış yapan mağazalar, şahsen alışveriş yaptığınızdan daha fazla ürün veya daha pahalı ürün satın almanızı teşvik etmek için çeşitli stratejiler kullanabilir.

Birçok perakendeci, alışveriş yapanları genellikle anlık satın alma olarak kabul edilen daha fazla satın alma yapmaya ikna etmek için dijital taktiklere katılır. Bazıları, kullanıcılar sayfayı her yeniden yüklediğinde sıfırlanan "sınırlı süreli" satış pop-up'larını, sahte müşteri referanslarını veya daha yüksek maliyetli öğeleri tanıtan mesajları kullanmayı içerir.

DOLANDIRICILIK RİSKİ

Ne yazık ki, internet alışverişinin dolandırıcılık riski var. Dolandırıcılığı kredi kartı şirketinize kolayca bildirebileceğiniz için her zaman banka kartı yerine kredi kartıyla veya sanal kart ödeme yapın. Ayrıca, yalnızca para transferleri, hediye kartları veya kripto para birimi yoluyla ödeme kabul eden çevrimiçi satıcılardan kaçınmak en iyisidir. Dolandırıcılar, paranıza daha hızlı erişebilmeleri için bu yöntemlerle ödeme yapmanızı teşvik edebilir.

DAHA UZUN BEKLEME SÜRELERİNE YOL AÇAR

Online alışveriş, siparişinizin size ulaşması için günler, haftalar hatta daha uzun süre beklemeye zorlar. Zaman sıkıntısı çekiyorsanız ve hediye gibi bir ürüne hemen ihtiyacınız varsa, yüz yüze bir mağazaya gitmek sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

ONLINE ALIŞVERİŞTEN EN İYİ ŞEKİLDE NASIL YARARLANILIR?

Bu ipuçları, online alışveriş deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

HANGİ ÜRÜNLERİ İNTERNETTEN SATIN ALACAĞINIZI BİLİN

Sayısız tüketici incelemesi, indirim veya bunlarla ilgili diğer fırsatları bulabileceğiniz için bazı ürünleri çevrimiçi satın almak diğerlerinden daha iyidir. Düzenli olarak kullandığınız öğeler (dizüstü bilgisayar, telefon şarj cihazı, bagaj veya ders kitabı gibi) için internet, teklifleri karşılaştırmak için en iyi yer olabilir. 

YORUMLARI OKUYUN

Ödeme yapmadan önce, perakendecinin web sitesindeki ve ayrıca Google ve Facebook gibi üçüncü taraf sitelerindeki yorumları okuyun. Bu, satıcının yasal olup olmadığını ve yatırım yapmak üzere olduğunuz ürünle ilgili olası sorunlar olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir. İncelemeler küçük işletmeler için de faydalıdır. Bazı şirketler diğerlerinden daha ayrıntılı inceleme seçeneklerine sahiptir. 

ÜRÜN DETAYLARINI İNCELEYİN

Bir ürünle ilgileniyorsanız, açıklamasını okuyun. Nelerden yapıldığını, bir garantiyle gelip gelmediğini, hangi boyutların mevcut olduğunu vb. bildiğinizden emin olun. Bunu yaparak, ürün geldiğinde size zaman, para ve baş ağrısına mal olan istenmeyen sürprizlerden kaçınabilirsiniz.

ONLINE ALIŞVERİŞ İÇİN TASARRUF İPUÇLARI

İnternetten alışveriş yaparken biraz para artırmanın birçok yolu vardır. Online alışveriş deneyiminizi geliştirmek için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

KARŞILAŞTIRMA YAPIN

Aklınızda belirli bir ürün varsa, hayat sigortası ararken yaptığınıza benzer şekilde, karşılaştırmalı mağazaya gitmek sizin yararınızadır. İstediğinizi sunan çeşitli online mağazalara bakın. Ardından, en iyi teklifi bulabilmeniz için fiyatları karşılaştırın. Mağazayı karşılaştırırken, ürün açıklamalarını çok yakından okuyun. 

MAĞAZALARI SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

Mağazalar genellikle satışlarını ve indirimli ürünlerini Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya kanallarında tanıtırlar. En sevdiğiniz şirketlerden bazılarını sosyal medyada takip ediyorsanız, en son teklifleri ilk gören ve satın alan kişilerden biri olabilirsiniz.

İNTERNET ALIŞVERİŞİ NASIL DEĞİŞTİRDİ?

İnternet alışveriş deneyimini tamamen değiştirdi. İnsanlar dünyanın her yerinden ürünlere erişebilir. Ödemeler anında gerçekleşir ve öneriler, alışveriş ve gezinme alışkanlıklarınıza göre uyarlanır. Gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendeciler, web siteleri başlatarak ve yüz yüze müşteri deneyimlerini geliştirerek yanıt vermek zorunda kaldılar.