AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kurtuluş yıldönümündeki sözlerini eleştirerek, “Güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde işgalcilere, o zamanki Yunan güçlerine söylenmeyen söz tarihimize söylendi” dedi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı törenlerinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Osmanlı ile ilgili sözlerini eleştiren Çelik, şunları söyledi:

SON DERECE SAKINCALI

“(Tunç Soyer’in kutlamalardaki sözleriyle ilgili) Maalesef Türkiye’de kimlik krizini tetiklemeye çalışanların kullandığı enstrümanlardan bir tanesi Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kavga ettirmek. Osmanlı Devleti de bizimdir, Türkiye Cumhuriyeti de bizimdir. Doğru olan yaklaşım şudur; güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde işgalcilere, o zamanki Yunan güçlerine söylenmeyen sözün, tarihimize söylenmiş olmasıdır. İşgalcilere karşı olan duruşumuzun anlatılması gerekirken, içeriye dönük bir tartışma haline çevrilmesi son derece sakıncalıdır, ciddi şuursuzluktur.