• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Öğrencilere burs müjdesi!

  29.06.2012 11:08
  Yurt dışında öğrenim görecek resmi burslu öğrencilere ödenecek burs miktarı artırıldı... ...
  Öğrencilere burs müjdesi!
  Öğrencilere burs müjdesi! Öğrencilere burs müjdesi! Öğrencilere burs müjdesi!

  Yurt dışında öğrenim görecek resmi burslu öğrencilere ödenecek yurt içi aylık burs miktarı; lisans öğrencileri için 300 TL, lisansüstü öğrencileri için 600 TL olacak.


  1416 Sayılı Kanun ve Buna Bağlı Yönetmelik Uyarınca Yurt Dışında Lisans ve Lisansüstü Öğrenim Yapan Öğrencilere Yapılacak Ödemeler Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Tebliğ, üniversitelerin öğretim elemanıyla kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen sınavla yurt dışına resmi burslu statüde öğrenime gönderilen öğrencilere ödenecek aylık burs, ödenek ve diğer zorunlu giderlere ilişkin usul ve esasları belirliyor.

  Bakanlık ve kurumlar hesabına resmi burslu statüde yurt dışına öğrenime gönderilen öğrencilerin yurt dışına ilk gidiş, bir öğrenim seviyesini (dil, yüksek lisans/doktora) bitirip diğer bir öğrenim seviyesine geçişte geliş-gidiş ve öğrenim sonrası Türkiye'ye dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ücretleri öğrencilerin bağlı bulundukları bakanlık veya kurumca karşılanacak.

  Hangi nedenlerle olursa olsun öğrencilikle ilişiği kesilen veya öğrenimlerini tamamlamadan yurda kesin dönüş yapacak resmi burslu öğrencilere Türkiye'ye dönebilmeleri için istemeleri halinde müşavirlik veya ataşelik onayıyla uçak bileti temin edilecek ve ücreti, müşavirlik veya ataşelik adına açılan avans veya krediden; kurum öğrencilerininki ise bağlı olduğu kurumca ödenecek. Müşavirlik veya ataşelik tarafından ödeme olanağı bulunmadığı takdirde öğrencinin bağlı olduğu bakanlık veya kurumca ödeme yapılacak. Bu miktar öğrencinin borcuna eklenecek.

  Resmi burslu öğrencilere ödenecek yurt içi aylık burs miktarı; lisans öğrencileri için 300 TL, lisansüstü öğrencileri için 600 TL olacak. Yurt dışında burslu statüde lisans öğrenimi yapmaya hak kazanmış öğrencilerden, yurt dışına gönderilinceye kadar kazanmış oldukları üniversitelere (hazırlık sınıfları dahil) devam edenlere, bir öğretim yılını aşmamak kaydıyla, lisans seviyesinde yurt içi bursu ödenecek.

  Öğrenimlerini veya stajlarını bitirip yasal süre olan iki ay içerisinde yurda dönerek zorunlu hizmet karşılığı bir göreve atanmalarını isteyen resmi burslu öğrencilere, 1416 sayılı Kanun uyarınca, Bakanlığa hitaben verdikleri dilekçelerinin tarihi ile göreve atamalarının onay tarihine kadar olan süre içerisinde üç ayı (90 gün) geçmemek üzere, lisansüstü öğrencilerine ödenen yurt içi bursu ödenecek.

  Verilen yurt içi bursu ödül niteliğinde olup mecburi hizmete sayılmayacak, ancak görev talep ettikten sonra tazminata geçmesi halinde borcuna sayılacak. Haklarında tazminat kovuşturmasına geçilmiş olanlara görev isteseler de yurt içi bursu ödenmeyecek.

  Yurt dışına yeni gönderilen resmi burslu öğrencilerin ilk iki aylık bursu peşin olarak ödenecek. Bu iki aylık burs, öğrencilerin öğrenime başladıkları tarihi izleyen aybaşından itibaren iki aylık bursunu karşılamak üzere verilecek.

  Bir yıl ve daha uzun süreli öğrenim gören resmi burslu öğrencilere kitap, defter, kırtasiye ve benzeri giderlerini karşılamak üzere her yıl bir aylık burs tutarı kadar ek ödenek Mart ve Eylül aylarında iki eşit taksit halinde ödenecek. Mart ek ödeneğinden yararlanabilmek için yılın ilk altı ayının Eylül ek ödeneğinden yararlanabilmek için ise yılın ikinci altı ayının en az üç ayının yurt dışında eğitimde geçirilmesi zorunlu olacak.

  Yurt içinde dil öğrenimi

  1416 sayılı kanun uyarınca resmi burslu öğrenim hakkı kazananlardan yabancı dil öğrenimlerini yurt içinde yapması uygun görülenlerin yurt içi bursları, dil kursu ve diğer öğrenim giderleri, Bakanlık bütçesinin ''Yurt Dışı Burslar'' tertibinden ödenecek. Kurum öğrencilerininki ise, ilgili kurumlar tarafından karşılanacak.

  Resmi burslu öğrencilerin yurt dışında sağlık sigortası yaptırması zorunlu olacak. Sigorta ücretleriyle sağlık sigortasının veya mahalli ödeme imkanlarının kapsamı dışında kalan sağlık giderleri öğrencilerin bağlı bulundukları kurumca ödenecek.

  Yurt içi öğrenimde mecburi hizmet süresi; yurt içi aylık bursu verilen ayların bire bir hesaplanmasıyla yapılacak. Yurt dışı öğrenimde mecburi hizmet süresi; yurt dışı aylık burs verilen ayların iki katı olarak hesaplanacak. Yurt dışında resmi burssuz bulunulan süreler için mecburi hizmet hesaplanmayacak.

  Öğrencilerin girecekleri yabancı dil seviye tespit sınavları (Test of English as a Foreign Language, International English Language Testing System gibi) ile yetenek ve mesleki yeterlik sınavlarından (Graduate Record Exam, Graduate Management Admission Test, Scholastic Aptitude Test gibi) en fazla dört adedinin bedeli ile dört üniversiteye kadar başvuru ücreti ödenecek. Öğrencilerin resmi-burssuz oldukları dönemde okul ücretleri ödenmeyecek.

  Yurt dışında öğrenimde bulunan öğrencilerin bulundukları ülkelerde kalabilmeleri için zorunlu olarak ödemeleri gereken oturum izni, polis kayıt ücreti ve benzeri ödemeleri bakanlık veya adına öğrenim yaptığı kurumca karşılanacak.

  Resmi burslu statüde yurt dışında lisansüstü öğrenim yapmaya hak kazanan öğrencilere yurt dışına çıkmadan önce yurt içinde ve yurt dışında karşılaşabilecekleri sorunlar-çözümler hakkında minimum iki haftaya kadar oryantasyon eğitimi verilecek.

  Tebliğ, 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

  (AA)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim