Milyonlarca genci sevindiren haber geldi. O işi yapan yaşadı.

650x344-1635748236786-001.jpg

Türkiye’de Ziraat Bankası genç çiftçi uygulamasıyla ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Yapılan son dakika açıklamasına göre daha önce 1 milyon TL olarak verilen genç çiftçi kredisinin artırıldığı ve tarım hayvancılık yapan gençlere de 1,5 milyon TL’ye kadar kredi verileceği belirtildi.

18636-001.jpg

GENÇ ÇİFTÇİYE 1.5 MİLYON TL KREDİ

Ziraat Bankası resmi sayfasında konu ile ilgili yayınlanan açıklamada, “Tarım alanındaki genç girişimci sayısının artırılması, gençlerin tarımsal üretime yönelik yatırımlarının ve faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla genç çiftçilerimize 1.500.000 TL’ye kadar sunulan kredimizdir” ifadelerine yer verildi.

ekran-goruntusu-2024-03-17-133016.png

ŞARTLAR BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanlığı kararına göre genç çiftçilere yapılacak destek kredisi ödemesi için şartların şu şekilde olduğuna yer verildi:

“Sözkonusu Genç Çiftçi ve Kadın Çiftçi Kredi desteğinden faydalanmak İçin gerekli şartların İçerisinde Kadın Çiftçi kapsamında; 18 yaşını doldurmuş ve asgari 8 yıllık İlköğretim mezunu kadın olanlar, Genç Çiftçi kapsamında. 18-41 yaş aralığında Lise mezunu olanlar, Ziraat fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, tarımla ilgili yüksekokul mezunu olanlar, askerlik görevini yapmış veya muaf olanlar başvuruda bulunabilecektir. Buna ek olarak faaliyet konusu alanda Üniversiteler tarafından verilen Tarımsal Kredi Eğitim Sertifikasına sahip olma şartı da yer almaktadır. Buna ek olarak; SGK’ya kayıtlı ücretli çalışan olmayanlar, Kredi başvurusunu bizzat kendi adına yapacak olanlar, Kredi vadesi boyunca tarımsal faaliyetlerin yürütüleceği yerde İkamet edecek olanlar başvuruda bulunabileceklerdir”

ekran-goruntusu-2024-02-08-213318-001.png

HİBE EDİLECEK

Bakan Yumaklı dün yaptığı açıklamada destek ödemesi miktarının artırıldığını söyleyerek gençlere ve kadınlara söz konusu destek ödemesinin yapıldığını söyledi.

Bakan, “IPARD ve kırsal kalkınma desteklerinde, kadın ve genç girişimcilerimize pozitif ayrımcılıklar var. Hibe desteğine esas proje limitlerini yüzde 100 artırdık, 7 milyon liradan 14 milyon liraya yükselttik. Yeni hayvancılık yol haritamız kapsamında hayvansal üretimin artırılması konusunda yine bu pozitif ayrımcılıkların yer aldığını söylemek istiyorum. Uzman Eller Projesi konusunda başarılı uygulamaları şehirlere gittiğimiz zaman görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Gençler, sizler üretmek için varsanız, bizler, sizlerin hemen yanı başınızdayız” ifadelerini kullandı.

Hibe desteğinden faydalanmak için il ilçe tarım müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

1.5 milyon liralık destek ödemesinin verileceği alanlar şu şekilde açıklandı:

Canlı hayvan alınmasına

Basit sera yapımına yönelik inşaat harcamalarına

Faaliyet konunuzla ilgili makine ekipman alınmasına (traktör hariç)

Kiralık işletmeler için kira ücretine

Faaliyet konunuzla ilgili işletme giderlerine

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

26 Mayıs 2024 canlı altın fiyatları ile çeyrek altın, gram altın fiyatı 26 Mayıs 2024 canlı altın fiyatları ile çeyrek altın, gram altın fiyatı

Söz konusu desteğe başvuru için banka, “Koşullarınız ile üretim yaptığınız konu uygunsa ve ilgili yılda yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer alan kriterleri sağlıyorsanız, sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkânından yararlanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.