AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Meclis'te bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Ek Bütçe görüşmelerine ilişkin konuşarak "Enflasyon karşısında vatandaşlarımızı ezdirmemek için ek bütçeye ihtiyaç vardı" dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Meclis'te bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu:

Numan Kurtulmuş'un konuşmasından önce çıkanlar şu şekilde:

Biz her konuyu açık konuşmak zorundayız. Türkiye ekonomisi de zorluklarla karşı karşıya kaldı. Enflasyon karşısında vatandaşlarımızı ezdirmemek için ek bütçeye ihtiyaç vardı.

Vatandaşlarımıza enerji desteği verilecektir. Yatırımlar için 109 milyar lira, engelli ve yaşlılara 14.8 milyar destekte bulunulacak. Bu Ek Bütçe vatandaşımıza alt gelir gruplarına doğrudan desteklerin karşılanması için Meclis'e getirilmektedir. Vatandaşımızın vergi miktarı artırılmadan karşılanacaktır.

2002’de devletin tahsil ettiği her 100 liralık vergi gelirinin 85.7’si faize giderken bugün 15.1 TL’si faize gidiyor. Her sene bütçeler yapılıyor. 2022'nin ilk çeyreğindeki başarıları hepimiz takdir ederiz. Ekonomimiz büyümüştür. Pandemi şartlarına rağmen istihdamı artırarak pandemi öncesi rakamlara dönülmüştür. 124 milyar lira ilk üç ayda fazla verilmiştir.

Son dönemde ikinci büyük gelişme Rusya ve Ukrayna savaşı. Dünya piyasalarında artışı körükleyen bu savaşın krizidir. Türkiye tahılların dünya piyasalarına çıkabilmesi için üzerine düşen görevi titizlikle yerine getirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’de dahil olmak üzere güçlü olduğunu zannettiğimiz ekonomilerde bile resesyon riskinin ortaya çıktığı ve bu konuların konuşulmakta olduğunu görüyoruz.

Türkiye pandemi şartlarında kendi petrol doğalgazını aramayı sürdürecektir. Arkalarındaki küresel desteklere rağmen Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadelesi millet adına büyük başarıdır.

NATO ZİRVESİ

Bir an için bu terör örgütlerine destek verilmediğini düşünün dünyada hiçbiri ayakta kalamaz. Biz bölgemizde ve diğer ülkelerde kimin silah verdiğini çok iyi biliyoruz. Bu beyler NATO üyesi olmak istiyorsa teröre desteği kesecekler. Adalar denizi üzerindeki haklarımız... Türkiye seyirci kalmayacak. Türkiye'nin haklarından vazgeçilmeyecektir.

"YUNANİSTAN'DAKİ ADALARIN SİLAHLANDIRILMASINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ"

Bir başka başarımız Adalar denizi üzerindeki haklarımızdır. Yunanistan'daki adaların silahlandırılmasına sessiz kalmayacağız.

Yunanistan'a da iki çift laf söylemek isterim. Vekil örgütlere ilaveten bazı ülkeler vekil ülkeleri öne sürüyor. Yunanistan'a biz komşu olarak sorunlarımızı barışçıl olarak sürdürmek isteriz.