Nepal’de 6,4 büyüklüğündeki depremde 81'i çocuk olmak üzere 154 kişi hayatını kaybetti, 366 kişi yaralandı. Evler, okullar, sağlık tesisleri ve altyapı büyük zarar gördü. Çocuklara yönelik kritik hizmetler kesintiye uğradı. Birçok çocuk kış mevsimini geçici barınaklarda geçirmek zorunda kaldı.

Macaristan Parlamentosu, İsveç'in NATO üyeliğine onay verdi Macaristan Parlamentosu, İsveç'in NATO üyeliğine onay verdi

UNICEF’TEN YARDIM ÇAĞRISI

UNICEF, depremden etkilenen çocukların yaşamlarını yeniden inşaa edebilmeleri için 14,7 milyon dolar tutarında fon talep ediyor. Açıklamada, merkez üssü Karnali eyaletinin Jajarkot bölgesinde gerçekleşen depremde 81'i çocuk olmak üzere 154 kişinin hayatını kaybettiği, 366 kişinin yaralandığı hatırlatıldı.

Depremin ev, okul, sağlık tesisleri ve altyapısına zarar vererek çocuklara yönelik kritik hizmetleri kesintiye uğrattığı kaydedilen açıklamada, birçoğunun kış mevsimini geçici barınaklarda geçirdiği ifade edildi.

Açıklamada, depremde 898 okulun hasar gördüğü ve 134 bin çocuğun eğitiminin sekteye uğradığı belirtilirken, UNICEF'in kurduğu 223 geçici öğrenim merkezi vesilesiyle 17 bin çocuğun okula geri kazandırıldığı aktarıldı.

NEPAL'DEKİ DEPREM

Nepal Ulusal Deprem İzleme ve Araştırma Merkezi, 3 Kasım'da gerçekleşen depremin büyüklüğünü 6,4 olarak bildirirken, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ise depremin büyüklüğünü 5,6 olarak ölçmüştü.

Nepal depreminin gölgesinde: Yaklaşık 70 bin çocuk yardım bekliyor - 2. Resim

Hindistan Ulusal Sismoloji Merkezince (NCS), sosyal medyadan yapılan paylaşımda, depremin, 6,4 büyüklüğünde ve 10 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirilmişti.

Depremde 154 kişi hayatını kaybetmiş, 366 kişi yaralanmıştı.