İtalya'nın güneyindeki Napoli kenti ve civarında pazartesi gecesinden bu yana 160'tan fazla deprem meydana geldi.

İtalya'nın INGV Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Merkezi'nde yanardağ uzmanı Giuseppe De Natale'nin verdiği bilgiye göre, Tiren Denizi yakınlarındaki antik volkanik merkezlerden oluşan geniş bir alan olan Filegrei Alanları çevresinde şimdiye kadar kaydedilen en şiddetli deprem oldu.

Gece boyunca meydana gelen yüzlerce küçük sarsıntı halkı diken üstünde tuttu. En az 500 kişi sivil savunma ajansı tarafından kurulan çadırlara sığınırken, diğerleri arabalarında kalmayı tercih etti.

İnsanlar bölgeden kaçmaya çalışırken büyük trafik sıkışıklıkları yaşandı.

Art arda yaşanan depremler nedeniyle bir çok kişi geceyi arabalarda geçirdi
Art arda yaşanan depremler nedeniyle bir çok kişi geceyi arabalarda geçirdi

Merkez üssü Napoli'nin batısındaki aktif bir yanardağ olan 4.4 büyüklüğündeki depremin ardından bir düzine apartman binası yapısal kontroller için boşaltıldı ve yaklaşık 40 ailenin yerinden edilmesine neden oldu.

Bölgedeki okullar tedbir amaçlı kapatıldı, Napoli yakınlarındaki bir kadın hapishanesi de salı günü önlem olarak boşaltıldı. Depremlerde yaralanan olmadığı ve sadece hafif hasar meydana geldiği bildirildi.

Bölge sismik ve volkanik olarak aktif

Filegrei Alanları hem sismik hem de volkanik olarak aktif. Yüzey 2006'dan bu yana 1.3 metre yükseldi.

Yüzlerce sarsıntının yarattığı endişeyle Napolililer sokaklarda toplandı
Yüzlerce sarsıntının yarattığı endişeyle Napolililer sokaklarda toplandıAlessandro Garofalo/LaPresse

Yanardağın patlama olasılığına karşı savunmasız olan bölgede en az 500 bin kişinin ikamet etmesi, INGV'nin hükümeti yapıların en az 5.0 büyüklüğünde bir depreme dayanabilmesini sağlayacak bir plan geliştirmeye teşvik etmesine neden oldu.

Japonya'da et yiyen STSS bakterisi vaka sayısı en yüksek seviyesinde Japonya'da et yiyen STSS bakterisi vaka sayısı en yüksek seviyesinde

Bölgede bir önceki büyük olay 1984'te yaşandı. Yoğun sismik faaliyet nedeniyle yaklaşık 40 bin bölge sakini, sonuçta gerçekleşmeyen bir patlama korkusuyla ihtiyati tedbir olarak tahliye edilmişti.