• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Munzam aidat dolayısıyla Aydın Ticaret Odası’na dava açan işadamı Abdullah Yılmaz’ın davası sonuçlandı! AYTO, Abdullah Yılmaz’dan fazla aldığı munzam aidatları iade edecek… Karar diğer üyeleri de etkileyecek

  13.03.2018 16:05
  Aydınlı iş adamı Abdullah Yılmaz, Aydın Ticaret Odası’na karşı açtığı munzam aidat davasını kazandı.Aydın 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada işadamı Abdullah Yılmaz’ın AYTO’nun aldığı munzam aidat ücretlerinin mevzuatta belirtilen miktarın çok üstünde toplandığını iddia etmişti.
  Munzam aidat dolayısıyla Aydın Ticaret Odası’na dava açan işadamı Abdullah Yılmaz’ın davası sonuçlandı! AYTO, Abdullah Yılmaz’dan fazla aldığı munzam aidatları iade edecek… Karar diğer üyeleri de etkileyecek
  Munzam aidat dolayısıyla Aydın Ticaret Odası’na dava açan işadamı Abdullah Yılmaz’ın davası sonuçlandı! AYTO, Abdullah Yılmaz’dan fazla aldığı munzam aidatları iade edecek… Karar diğer üyeleri de etkileyecek Munzam aidat dolayısıyla Aydın Ticaret Odası’na dava açan işadamı Abdullah Yılmaz’ın davası sonuçlandı! AYTO, Abdullah Yılmaz’dan fazla aldığı munzam aidatları iade edecek… Karar diğer üyeleri de etkileyecek Munzam aidat dolayısıyla Aydın Ticaret Odası’na dava açan işadamı Abdullah Yılmaz’ın davası sonuçlandı! AYTO, Abdullah Yılmaz’dan fazla aldığı munzam aidatları iade edecek… Karar diğer üyeleri de etkileyecek

  YÖNETİM VE MECLİS KARARI YOK

  Abdullah Yılmaz, şirketinin yıllık aidat ve munzam aidat konusunda AYTO’nun yönetim ve meclis kararı olmadan aldığı aidatların yasal olmadığını söylemişti.

  Abdullah Yılmaz, Aydın Ticaret Odası, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 24. Maddesi uyarınca tarifelerin oda yönetim kurulunun teklifi, meclisin onayı ile yürürlüğe girmesi gerekirken, ilgili mevzuata göre odalara ait olan tarife ve aidat belirleme yetkilerinin TOBB’a devrinin mümkün olmadığı gibi munzam aidatın asgari brüt ücret tutarı üzerinden sabit kılınması şeklinde bir durumun mümkün olamayacağını ileri sürülerek uygulamanın iptalini istemişti.

  MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

  Aydın 2. İdare Mahkemesi kararında 2017/279 esas no ve 2018/55 no.lu kararında şöyle dedi:

  “Kayıt ücreti ile yıllık aidatın, 16 yaşından büyükler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 10'undan az, yarısından fazla olamayacağı ve munzam aidatın da o yıl için belirlenmiş bulunan yıllık aidat tavanının 20 katını geçemeyeceği belirtilmek suretiyle odaların mevzuatın çizdiği sınırlar içinde aidat miktarlarını ve oranlarını belirleyebileceği, bu aidatların sabit tutulmadığı açık bir şekilde görülmektedir.

  Bu durumda, yıllık ve munzam aidatları her yıl yeniden belirlemekle yükümlü olduğu açık olan Aydın Ticaret Odası tarafından, üyesi olan Abdullah Yılmaz'ın şirketi tarafından oda yıllık aidat ve munzat aidatlarının 5174 sayılı Kanuna uygun olarak oda meclisince belirlenmesi istemiyle yapılan başvurunun, munzat aidat tavan ücrenin her oda için sabit olması ve asgari brüt ücreti tutanı üzerinden sabit kılınmış olması nedeniyle, ayrıca yönetim kurulu ve meclis kararı alınması gerektiği 28.02.2017 ve 2101 sayılı dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

  ABDULLAH YILMAZ DAHA EVVEL NE DEMİŞTİ?

  İşadamı Yılmaz, 280 TL aidat öderken bir anda 18.600 TL aidat tahsili yapılınca bunun usulsüz olduğunu belirterek itiraz etmiş ancak, Aydın Ticaret Odası, bu kararının TOBB tarafından alındığını söyleyerek Yılmaz’ın çağrısını geri çevirmişti. Yılmaz aldığı olumsuz yanıttan sonra Aydın Ticaret Odası’ndan davacı olmuş ve mahkemeye, yasada munzam aidatın bir dönemde 20 kattan daha fazla artamayacağını söyleyerek hakkını geri istemişti.

  KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

  Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği bu karar sonrasında, Aydın Ticaret Odası’nın topladığı aidat ve munzam aidatlarla ilgili olarak oda üyelerinin mahkemeye başvurması durumunda Abdullah Yılmaz’ın kazandığı davanın emsal teşkil edeceği, diğer üyelerin de davayı kazanması durumunda AYTO’dan ödedikleri üye aidatı ve munzam aidatı geri alabileceği öğrenildi.

  aydin-ticaret-odasi-munzan-aidat1.jpgaydin-ticaret-odasi-munzan-aidat2.jpgaydin-ticaret-odasi-munzan-aidat3.jpgaydin-ticaret-odasi-munzan-aidat4.jpg

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim