• BIST 95.878
 • Altın 285,313
 • Dolar 5,7875
 • Euro 6,4395

  Momo oyunu nedir? Nasıl ortaya çıktı?

  30.07.2018 17:07
  Mavi Balina, Mariam derken intihara sürükleyen yeni bir oyun daha ortaya çıktı. Momo adlı oyun sosyal medya üzerinden tehdit oluşturup kişisel bilgilerinizi çaldığı gibi kaygı ve depresyona sürükleyebiliyor. Peki Momo oyunu tam olarak nedir?
  Momo oyunu nedir? Nasıl ortaya çıktı?
  Momo oyunu nedir? Nasıl ortaya çıktı? Momo oyunu nedir? Nasıl ortaya çıktı? Momo oyunu nedir? Nasıl ortaya çıktı?

  Sosyal mesya üzerinden tehdit oluşturabilen birçok oyun türüyor. Mavi Balina, Mariam gibi oyunlara son olrak bir yenisi daha eklendi. Kullanıcılarını intihara sürükleyen Momo oyunu birçok ülkenin radarına girdi ve polisler uyarıda bulundu.

  NASIL ORTAYA ÇIKTI

  İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit'te en çok okunanlar arasında, "Whatsapp kızı Momo kim ve nedir?" başlığı bulunuyor. Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde:

  "İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram'dan bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo'nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor."

  Momo, Meksika ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara cevap verebiliyor. Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika'da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması. Kullanılan fotoğraf ise Japonya'da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir "kuş kadın heykeline" aitti.

  Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan "Momo" etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi. Birçok kişi onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram'da yayıldı. Meksika polisi, bu sırada bir kişinin Instagram'da rastladığı fotoğrafı kestiği ve Momo karakterini yarattığı görüşünde.

  Akıllardaki kaçınılmaz soru ise Momo oynamanın ne gibi tehlikeler barındırdığı. Meksika siber suçlar polisi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri yanında, Momo'nun olası tehditleri ile ilgili beş ayrı başlık gösteriyor:

  İŞTE TEHLİKELERİ

  Kişisel bilgileriniz çalınabilir

  Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor

  Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor

  Kişilerden zorla para elde edilebiliyor

  Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor

  Momo oyunu hali hazırda 2017'den bu yana birçok genç intiharı ile ilişkilendirilen Mavi Balina ile karşılaştırılmaya başlandı. Rusya'da yaratılmasına karşın Mavi Balina oyunu kısa sürede sosyal medya aracılığı ile dünyaya yayıldı. Rusya merkezli Mavi Balina oyunu da kısa sürede dünyaya yayılmıştı. Momo her ne kadar ağırlıkla WhatsApp üzerinden yayılsa da çocuklar arasında çok popüler olan sanal inşaat oyunu Minecraft'ta da bir oyun karakteri olarak görülmeye başlanmış durumda. Sanal suç uzmanları bu tür mesajlaşma zincirlerinden uzak durmayı ve bilinmeyen numaralarla iletişime geçmemeyi tavsiye ediyor.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim