AFP’nin haberine göre polis tarafından yapılan açıklamada, kimliği açıklanmayan kurbanın Demokrat Parti üyesi ve Orta Moğolistan'daki Saint Sum bölgesinin valisi olduğu belirtildi.

Haberde, adayın cumartesi günü öldürüldüğü belirtildi ancak olayın nasıl gerçekleştiğinin açıklığa kavuşturulmadığı ifade edildi.

SON DAKİKA: Joe Biden, adaylıktan çekildi SON DAKİKA: Joe Biden, adaylıktan çekildi

Yerel medya haberlerine adının P. Pianmonkh olduğu bildirildi. Pianmonkh, partisinden yapılan açıklamada ise "BP" olarak tanımlandı.

Demokrat Parti açıklamasında, "bir demokrasi yıldızının... başkalarının ellerinde hayatını kaybetmesinden" üzüntü duyulduğu belirtildi.

Partinin yaptığı açıklamada: “Saat 22.00 civarı.... İktidardaki Moğol Halk Partisi'ne atıfta bulunarak. Halk Partisi'nin beş üyesinin katıldığı bir toplantı sırasında başkaları tarafından öldürüldü” ifadeleri yer aldı.

Fransa'nın 3 katı yüzölçümüne sahip, ancak 3,5 milyon nüfusu olan Moğolistan'da 28 Haziran'da parlamento seçimlerinin yapılması planlanıyor.

Siyasi yelpazenin tüm taraflarının medya ve forumlarda temsil edildiği Çin ve Rusya arasındaki demokratik ülkede, seçim kampanyaları sırasında şiddet nadiren görülmekte.

Ancak eleştirmenler, ülkede hukukun üstünlüğünde bir gerilemeye tanık olunduğu ve yolsuzluk siciline yönelik eleştirileri en aza indirmeye çalışan bir hükümet tarafından yönetildiğini belirtiyor.