Orta Doğu'da gerilim zirveye çıktı. Hamas-İsrail çatışmaları devam ederken Mısır'dan İsrail'e uyarı geldi.

"VAHİM SONUÇLARI OLUR"

Mısır, İsrail'i Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a askeri operasyon yapmasının "vahim sonuçları" olacağı konusunda uyardı.

İsrail’in Gazze Şeridi'nin Refah kentine yönelik saldırı planlarına yönelik tepkiler sürüyor.

Son dakika: Mısır'dan İsrail'e uyarı: Vahim sonuçları olur - 1. Resim

MISIR RESTİ ÇEKTİ: ASKIYA ALIRIZ

İki Mısırlı yetkili, Refah kentine saldırması halinde Mısır'ın İsrail ile yaptığı barış anlaşması olan Camp David Anlaşması’nı askıya alacağını iddia etti. Mısırlı yetkililer, Refah’a yönelik saldırıların Gazze Şeridi’ne yardımların yapıldığı ana yolun kapanmasına neden olacağını ifade etti.

İsrail’in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları nedeniyle 2,3 milyonluk nüfusun yarısından fazlası Refah'a sığınırken, birçok ülke ve uluslararası kuruluş Refah’a düzenlenecek herhangi bir operasyonun felaket olacağını ifade etti.

Son dakika: Mısır'dan İsrail'e uyarı: Vahim sonuçları olur - 2. Resim

Avrupa'nın kalbi savaş alanına döndü: Çiftçilerle polisler birbirine girdi Avrupa'nın kalbi savaş alanına döndü: Çiftçilerle polisler birbirine girdi

CAMP DAVİD ANLAŞMASI

Mısır ve İsrail arasında 1970’lerin sonunda ABD arabuluculuğunda imzalanan barış anlaşması ile ilk kez bir Arap ülkesi İsrail'i resmen tanımış ve ele geçirdiği topraklar üzerindeki varlığını meşru olarak kabul etmişti. Anlaşma, ayrıca İsrail ve Mısır’ın sınır hattında kuvvetlerini konuşlandırmasını düzenleyen çeşitli hükümler içeriyor.