Türkiye’de il müftülükleri bünyesinde hizmet sunan ‘Alo 190 Dini Soruları Cevaplandırma Hattı’na bugünlerde en fazla ‘Promosyon’ sorusu geliyor. Diyanet'ten yapılan açıklamada ise konuyla ilgili, 'Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi karşılığında, gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de şüpheden de tümüyle uzak değildir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de il müftülükleri bünyesinde hizmet sunan ‘Alo 190 Dini Soruları Cevaplandırma Hattı’na bugünlerde en fazla ‘Promosyon’ sorusu geliyor.

Türkiye’de il müftülükleri bünyesinde hizmet sunan ‘Alo 190 Dini Soruları Cevaplandırma Hattı’na bugünlerde en fazla ‘Promosyon’ sorusu geliyor.

Emekli maaşlarına yapılan zam sonrası bankalarda promosyon furyası başladı. Emeklilerin veya memurların kendi müşterisi olmasını isteyen ya da hali hazırda olan müşterileri elde tutmak isteyen bankalar, promosyon ödemelerinde ciddi artışa gitti. 8 bin liranın üzerinde ödenen promosyonlarla ilgili dini hassasiyeti olan vatandaşların ise kafasında “Banka promosyonu almak caizmidir?” sorusu yeniden zihinleri meşgul ederken, özellikle Trabzon’da İl Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Alo 190-Fetva Hattı’na en çok soru da bugünlerde banka promosyonlarından geldi.

Kılıçdaroğlu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu ile görüştü: Söz verdim Kılıçdaroğlu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu ile görüştü: Söz verdim

Alo Fetva Hattı’nı arayanlar, “Bankanın verdiği promosyonu almak caiz midir?, Banka promosyonu faiz yerine geçer mi ? Promosyonu alsam haram olur mu ?, Kendim kullanmayıp fakirlere ve hayır kurumlarına verebilir miyim?” gibi sorular sorarken, her 100 aramadan en az 90’nını promosyon soruları oluşturuyor.

Diyanet'ten yapılan açıklamada ise konuyla ilgili, "Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi karşılığında, gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de şüpheden de tümüyle uzak değildir.” ifadelerini kullandı.