MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nca resmi ve özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, uzman öğretmen ve başöğretmenlik için 'Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı' başvuruları ile sınavdan muaf olanların başvurularının başladığı açıklandı.

Engelliler gününden utanç verici haber Engelliler gününden utanç verici haber
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, MEB resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin bugün başlayan 'Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı' başvuru süreci, 3 Ekim'e kadar devam edecek. Adayların bu tarihe kadar mesleki gelişim çalışmalarına yönelik belgelerini tamamlamaları gerekiyor. 'Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı'na başvuruda bulunan ve başvuruları onaylanan öğretmenlerden 30 Ekim'e kadar lisansüstü eğitimini tamamlayacak olanlar, eğitimlerini tamamladıklarına dair belgelerini ibraz etmeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'nde (MEBBİS) ilgili modülde öğrenim durumlarının güncellenmesi kaydıyla sınavdan muaf tutulabilecek. Başvuruda bulunacak adaylardan resmi eğitim kurumlarında görev yapanlar; MEBBİS veya e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapabilecek. MEB dışındaki diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenlerin başvurularına yönelik iş ve işlemler, görev yaptıkları kurumlarca yapılacak duyuru doğrultusunda kurumlarınca yürütülecek. Başvurular, 'https://basvuru.meb.gov.tr' adresinden yapılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI

Uzman öğretmenlik için başvuruda bulunacaklarda; yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aday öğretmenlik dahil öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunmak, öğretmen olarak görev yapıyor olmak, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 180 saatlik 'Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı'nı tamamlamış olmak, uzman öğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarını tamamlamış olmak, şartları aranacak.