• BIST 109.050
 • Altın 153,015
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Milletvekili maaşlarına Gül tırpanı

  06.01.2012 20:41
  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekili emekli aylıklarıyla ilgili düzenleme, Gül'ün geri gönderme gerekçesi dikkate alınarak yeniden düzenlendi.
  Milletvekili maaşlarına Gül tırpanı
  Milletvekili maaşlarına Gül tırpanı Milletvekili maaşlarına Gül tırpanı Milletvekili maaşlarına Gül tırpanı

   

  Komisyon, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un sadece geri gönderilen maddesini görüştü. Maddede, verilen önergeyle değişiklik yapıldı.

  Buna göre, Yasada milletvekili emekli aylıklarıyla ilgili olarak daha önce yüzde 60 olan oran, yüzde 45'e düşürüldü.

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir kez daha görüşülmek üzere Meclise iade ettiği maddede, milletvekili emekli aylıklarıyla ilgili oran yeniden belirlendi.

  Komisyon, ''Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yasa''nın, milletvekillerinin emekli aylıklarıyla ilgili 16. maddesini görüştü.

  CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, milletvekillerinin özlük hakları ve maaşlarıyla ilgili bir yasanın bulunmadığına işaret ederek, bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini ifade etti. 10 milyon emeklinin İntibak Yasasını beklediğini belirten Çam, öncelikle milletvekillerinin emekli maaşlarında bir düzenleme yapılmasının kamu vicdanını yaraladığını söyledi.

  CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, toplumun duyarlı olduğu konular bulunduğunu ifade ederek, ''Gece 3.00'te önergelerle böyle bir değişiklik yapmak toplum vicdanını yaralar. Toplumda böyle bir duyarlılık olması yerden göğe kadar haklıdır. Genç milletvekilleriyle ilgili eşitsiz durum giderilmeli ama bu Meclis bütçesinden değil, kendileri tarafından borçlanarak yapılmalı'' dedi.

  Aslanoğlu, yapılacak düzenleme konusunda görüşlerini ifade ederken, ''yüzde 42'nin üzerine gelecek orana karşı çıkacaklarını'' bildirdi.

  MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, İntibak Yasasının öncelikle olarak çıkarılmasını istediklerini, daha sonra milletvekilleriyle ilgili düzenlemenin yapılabileceğini bildirdi.

  MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Cumhurbaşkanı Gül'ün geri gönderme gerekçelerinin mutlaka gözönünde bulundurulması gerektiğini savunarak, ''milleti temsil eden milletvekilleri yerine oligarşiye hizmet eden holding milletvekillerine yol açılmamasını'' istedi.

  MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 40 yıl üzerinde hizmeti bulunan bir milletvekiline yüzde 90 oranında aylık bağlandığını ifade ederek, ''40 yıl hizmetibulunan bir milletvekiline bağlanan emekli aylığı 5637 liradır ama bu düzenlemeyle 5628 liraya düşüyor. Küçük de olsa maaşında bir düşüş oluyor. Bu durum düzeltilmeli'' diye konuştu.

  AK Parti Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu da bazen kendilerine ''Herkesin yasasını çıkarıyorsunuz, kendi yasanızı çıkarmıyorsunuz'' diye takılanlar olduğunu belirerek, ''Kendi yasamızı da bir an önce çıkarmalıyız'' dedi.

  AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun da bir düzenleme yapılmaması halinde gelecek dönemlerde milletvekillerinin milletin değil, holdinglerin milletvekili olacağını ileri sürerek, ''Biz, gençler milletvekili olsun diye Anayasa değişikliği yaptık. Ama genç milletvekilleri 30 yaşından sonra işsiz... Ama 45 yaşında bir Vali, 6 ay sonra merkez valisi olsa, sonra gider Muğla'da villasında yaşar. Onun tüm ödemelerini 60 yaşına kadar devlet yapar. Milletvekilliği eşe dosta tavsiye edilmeyecek kadar stresli ve gerilimli bir iş ama hırsızlara bırakılmayacak kadar da haysiyetlidir. Bunun kıymetini bilelim'' diye konuştu.

  -''Bir düzenleme yapılacaksa...''

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yasanını önemli düzenlemeler içerdiğini ve bir an önce yasalaşmasını istediklerini belirtti.

  Milletvekilleri emekli aylıklarıyla ilgili farklılıkların Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasından kaynaklandığını belirten Çelik, ''AK Parti olarak milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili düzenleme yapılacaksa bütün parti grupları bir araya gelir, konu üzerinde birlikte çalışıp, şeffaf, rahat, kamuoyunu bilgilendirecek şekilde düzenleme yapılması görüşündeyiz'' dedi.

  Çelik, milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili daha kapsamlı bir düzenleme yapılabilmesine bir engel olmadığını kaydederek, ''Ama bunu birileri yapsın, ben de izleyivereyim, yeri geldiğinde ben de tavrımı alırım gibi bir yaklaşımdan kaçınmamız gerekir. Bununla ilgili bir komisyon kurulup çalışılabilir, yeni istismar alanları açılmamak kaydıyla...'' diye konuştu.

  İntibak Yasası ile ilgili düzenlemeye işaret eden Çelik, çalışmayı tamamladıklarını, Bakanlar Kurulunda bu hafta görüşülerek değerlendirme yapıldığını anlattı. Çelik, yasa konusunda bir Hükümetin kararlılığı bulunduğunu vurguladı.

  Çelik, ''Hepimiz milletin vekilleriyiz. Milletin konumu durumu hepimiz için önemli. Burada bunu tartışma konusu yapmayı doğru bulmuyorum. Milletvekili maaşlarında aylık bağlama ve çalışma süreleri itibarıyla bir farklılık oluşuyor. Ama hak kaybı söz konusu değil'' diye konuştu.

  -''Vurun Meclise, vurun milletvekiline...''-

  Komisyonda daha sonra milletvekillerinin emekli aylıklarıyla ilgili düzenlemenin yapıldığı maddenin görüşülmesi benimsendi. Madde üzerinde AK Parti milletvekillerinin verdiği önergeyle değişiklik yapıldı. Buna göre; milletvekili emekli aylıkları, yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar Cumhurbaşkanı emekli aylığı ödeneğinin yüzde 45'i oranında belirlenecek.

  Geçmiş dönemlerde iki yıldan az milletvekilliği yapmış ve milletvekili emeklisi olanlar da Cumhurbaşkanı ödeneği ile ilişkilendirildi. Ayrıca, geçmişte 2 yıl makam temsil tazminatı ödenmiş olan kişilerin milletvekilli olduktan sonra 1 aylık maaşını alır almaz milletvekilliğinden emekli olan kişilerin ''2 yıllık süreye tabi olmadıkları'' konusuna açıklık getiriliyor.

  Milletvekilliği sona erenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında olmayanların emekli olduktan sonra 4 yıl süreyle primlerinin TBMM tarafından ödenmesi imkanı, 24. Dönem ile sınırlı tutulmayarak geçmiş dönemleri de kapsayacak şekilde genişletildi.

  CHP milletvekilleri, oranın yüzde 42 olarak korunması için önerge verdi ancak kabul edilmedi.

  önergenin kabul edilmesinin ardından açıklama yapan Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, yeni düzenlemenin aylıklarda 200-300 lira gibi cüzi bir artış getireceğini belirterek, ''TBMM'nin onuru, şerefi, haysiyeti, bizim onurumuz, şerefimiz ve haysiyetimizdir. Batıdaki uygulamalara bakılığında; milletvekillerinin maaşı yoktur hayatını idame ettirmesi için ödeneği vardır, ayrıca kırtasiye ve büro, çalıştırdığı personelin giderleri, temsil ve ağırlama giderleri vardır'' açıklamasında bulundu.

  Türkiye'de milletvekillerinin aylık ödeneğinin 10-11 bin lira olduğunu, bunun bürokraside bir genel müdürün temsil ve ağırlama giderlerinin altında olduğunu, bir milletvekilinin odasının bürokraside bir şef ve genel müdürün odası kadar olmadığını ifade eden Elvan, ''Milletvekilleri misafirleri geldiğinde kendi cebinden yemek yediriyor, hastanın masraflarını cebinden karşılıyor. Komisyon Başkanı olarak benim temsil ve ağırlama ödeneğim yok'' diye konuştu.

  Milletvekilleriyle ilgili olarak basını ve bir kısım lobi gruplarını anlamanın mümkün olmadığını kaydeden Elvan, ''Demokrasinin gelişmesini istemeyenler, 'vurun Meclise, vurun milletvekiline' diyor. Böyle bir anlayış olmaz. Biz milletin temsilcileriyiz. Milletvekili ne kadar güçlüyse, halk da o kadar güçlüdür'' görüşünü ifade etti.

  Konuşmaların ardından kanun kabul edildi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
  • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
  • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
  • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
  • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
  • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
  • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
  • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
  • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
  • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
  • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim