Türkiye bunaltıcı ve kavurucu sıcakların etkili olduğu bir yaz yaşadı. Eylül ayıyla birlikte kavurucu sıcaklar yerini serin havaya bıraktı. Meteoroloji birçok kent için sağanak yağış uyarısında bulunmasının ardından iki ilde yağış etkili oldu.

Aydın ve Edirne yağışa teslim oldu. Aydın'ın Köşk ilçesinde etkili olan sağanak bazı mahallelerde su baskınlarına neden oldu. Edirne'de ise caddelerde biriken sular nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi.

Sonbahar ekim ayında gelecek

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, CNN Türk'e açıklamalarda bulundu. Şen, aşırı sıcakların bittiğini ancak aşırı yağışların ülkede etkili olacağını bildirerek uyardı.

Şen, sonbaharın ekimde geleceğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Sıcaklıklar mevsim ortalamalarında. İstanbul'da 29 derece olacak ama yağıştan dolayı bunaltıcı bir hava yok. Bu hafta bu şekilde devam edecek gibi görülüyor. Ta ki Cuma'ya kadar. İstanbul'da hafif bir yağış görülüyor. Daha sonrasında sıcaklıklar devam edecek ama bunaltıcı sıcaklıklar olmayacak. Sonbahar geldi mi diyeceğiz? Daha gelmedi. Sonbahar Ekim ayında gelecek gibi görülüyor."

Didim’deki balıkçılar Yunan Sahil Güvenliğin saldırı anlarını anlattı Didim’deki balıkçılar Yunan Sahil Güvenliğin saldırı anlarını anlattı

"Soğuk hava geldiğinde yıldırımlı sağanak yağışlar olabilir"

Denizlerde sıcaklığın yüksek olduğunu ifade eden Şen, "Çok sıcak bir yaz geçirdik. Etrafımızdaki denizlerde sıcaklık çok yüksek. Bu yüksek sıcaklıklar kolay kolay düşmeyecek. Soğuk hava geldiği zaman yıldırımlı, gök gürültülü sağanak yağışlar olabilir. Bu yağışlara dikkat etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

"Yağış Karadeniz'de kaldı, İstanbul'a gelmedi"

Hava Forum, Twitter hesabından İstanbul için kritik bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "İstanbul'dan birkaç kilometre uzaklıkta şu sıralar ortalık karışmış durumda. Karadeniz üzerinde bol bir yağış ve şimşek aktivitesi var. Şimşek sayısı hızla artıyor. İstanbul ise maalesef izliyor. İstanbul, yağışın güçlü kısmını alamadı, şimşekler ve yağış haritada görüldüğü üzere Karadeniz üzerinde kaldı. Bu çok kötü oldu, önümüzdeki günlerde de yağış alamayınca barajlar iyice sıkıntıya girecek. Bugün itibarıyla doluluk oranı yüzde 27.88 seviyesine indi" denildi.