Metabolizmanız yavaş çalıştığında kilo alırsınız. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve istediğiniz ince bedene kavuşmak istiyorsanız metabolizmanızın düzenli ve hızlı çalışması gerekir. Yavaşlayan metabolizmanızı hızlandıran yöntemleri sizler için araştırdık.

1-HER ÖĞÜN ÖNCESİ SU İÇİN

Gün içerisinde vücudunuz çok fazla suya ihtiyaç duyar. Su içmek sindirim sisteminizi harekete geçirerek vücudunuzda biriken ödem ve toksinlerin atılımını kolaylaştırır. Ayrıca her gün ihtiyacınız kadar su içmek metabolizmanızı da harekete geçirir.

Sağlıklı kilo vermek için mutlaka her gün 8-10 bardak kadar su içmeniz önerilir.

Her öğün öncesi su içmek hem doygunluk hissini, hem de metabolizma hızını destekler.

2-AYNI SAATTE UYUYUN

2-AYNI SAATTE UYUYUN 

İnsan vücudu için yeterli uyku uyumak büyük önem taşıyor. Vücut yeteri kadar dinlenemediğinde ve düzensiz bir uygu düzenine sahip olunduğunda bu durum doğrudan kilo verişinizi de etkiliyor.

Düzenli uyku ve erken kalkmanın metabolizmayı canlandırıcı etkisinden yararlanmak için her gün aynı saatte uyumaya ve sabah 8’den önce uyanmaya özen gösterin. Ayrıca her gün 8 saat mutlaka uyumaya çalışın.

3-YEŞİL ÇAY METABOLİZMAYI ÇALIŞTIRIR

3-YEŞİL ÇAY METABOLİZMAYI ÇALIŞTIRIR 

Yeşil çay düşük kalorisi sebebiyle ve yağ yakma özelliğiyle diyet listelerinde çok yer alır. Zayıflamayı kolaylaştıran bitki çayı olarak bilinen yeşil çay, düzenli tüketildiğinde metabolizmayı harekete geçirir.

Yeşil çay sindirim sisteminin de düzenli çalışmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, yağ yakımını kolaylaştırarak incelmenizi sağlar. Bu sebeple her gün 1 fincan yeşil çay içmeniz önerilir.

4-LİFLİ GIDALAR ÖNEMLİ

4-LİFLİ GIDALAR ÖNEMLİ 

Metabolizmanızın düzenli ve hızlı çalışmasını istiyorsanız beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir.

Özellikle lif oranı yüksek gıdaları tüketerek metabolizmanızı harekete geçirebilirsiniz. Lifli gıdalar genellikle kalorisi düşük ancak besin değeri yüksek gıdalar olur.

Lifli gıdalar sizi tok tutarak kilo vermenizi ve yağ yakmanızı kolaylaştırır. Vücudunuzda biriken ödem ve şişkinliği lifli gıdalar tüketerek yok edebilirsiniz.

Lifli gıdalar nelerdir;

  • Brokoli, mısır, karnabahar, havuç gibi sebzeler,
  • Elma, narenciye türü meyveler,
  • Tam tahıllı undan yapılan ekmek, makarna ve kahvaltılık gevrekler,
  • Bezelye, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller,

5-HER GÜN 30-45 DAKİKA YÜRÜYÜN

5-HER GÜN 30-45 DAKİKA YÜRÜYÜN! 

Hareketsiz kalmak metabolizma hızını yavaşlatır. Egzersiz yapmaya vakit bulamıyorsanız her gün yürüyüş yaparak hem metabolizmanızın çalışmasını hem de kaslarınızın gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli yürüyüş yapmaya başladığınızda hem kalp sağlığınızı hem de sindirim sisteminizi korursunuz.

Ayrıca kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz. Kilo vermek istiyorsanız her gün mutlaka 30-45 dakika yürüyüş yapmanız gerekir.