• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Memurlar Kitap Okuyacak

  26.11.2007 12:22
  Memurlar her gün kitap okuyacak
  Memurlar Kitap Okuyacak
  Memurlar Kitap Okuyacak Memurlar Kitap Okuyacak Memurlar Kitap Okuyacak

  Trabzon Valisi Nuri Okutan'ın talimatıyla il genelindeki okullarda başlatılan “20 Dakika Kitap Okuma” uygulamasına, memurlar da dahil edildi.

  Vali Okutan, daha önce yayınladığı genelgeyle, eğitim ve öğretim kurumlarındaki idareci, öğretmen, memur ve hizmetliler ile okulda bulunması halinde okul aile birliği personeline yönelik başlattıkları 'okuma saati' uygulamasının olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.
  Uygulamanın, eğitim ve öğretim kurumları dışında kalan kamu kurum ve kuruluşlarına da yayılması için karar aldıklarını belirten Okutan, “kamu hizmetlerinde kalite ve etkinliğin artırılması, kültürel ve sanatsal anlamda ciddi bir derinliğe sahip olan Trabzon'un bu yönünün tekrar gün yüzüne çıkarılması, gençliğe ve gelecek nesillere örnek olunması amacıyla böyle bir uygulamaya başlıyoruz” dedi.

  “AMAÇ, OKUYAN TRABZON'U OLUŞTURMAK”
  Uygulama ile, “okuyan Trabzon'u oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Okutan, “bu, şu anlama gelmiyor: 'Trabzonlu kitabı tanımaz, bilmez.' Tam tersine, Trabzon bir eğitim ve kültür şehri. Ama biz bu yönüyle de öne çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.
  Uygulamayla, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların, mesai saatinden sonra da ailelerinin yanında kitap okuyarak eş ve çocuklarını okumaya teşvik edeceklerini öngördüklerini ifade eden Okutan, şöyle devam etti:
  “İlimizin yazın hayatına da katkıda bulunacak bu uygulamada okuma alışkanlığının geliştirilmesi, iş verimliliğinin artırılması, vatandaşlarla olan ilişkilerde, sorunların kısa sürede çözülmesini sağlamak ve onların beklentilerini karşılamak hedefleniyor. Ayrıca vatan ve millet sevgisini pekiştirmek, özverili çalışma alışkanlığı kazandırmak, huzurlu çalışma ortamı oluşturmak ve ruh dinginliğini sağlamak, ileri görüş yeteneği ve vizyon kazandırmak da hedeflediğimiz faydalar arasında bulunuyor.”

  VATANDAŞLAR DA UYGULAMAYA KATILACAK
  Vilayet binasında saat 13.00 ile 13.20 arasında tüm çalışanların 20 dakika kitap okuyacağını, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ise okuma saatinin kurum amirlerince belirleneceğini dile getiren Okutan, “her kurum, kendi bünyesi içerisinde kitap okumanın kriterini yapmak üzere ölçme ve değerlendirme metotlarını geliştirecektir” diye konuştu.
  Okutan, bu uygulamanın işlerliği için kurum ve kuruluşlarda kitaplık oluşturulacağını, hizmet almak için kuruluşlara gelen vatandaşların da bu uygulamaya dahil edilmeleri için kendilerine kitap temin edileceğini sözlerine ekledi.
  İleriye dönük planları arasında öğrenci velileri, hane halkı, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organlarını da kapsayan aynı tür uygulamayı hayata geçirmek olduğuna dikkati çeken Okutan, “Trabzon eskiden beri basın, yayın, kültür gibi alanlarda İstanbul ile başa baş gitti. Şimdilerde Türkiye'de bir erozyon söz konusu. Bu erozyonu Trabzon'da gidermek ve Trabzon'u ayağa kaldırmak istiyoruz” dedi.

  VALİ OKUTAN DENETİM İÇİN SÜRPRİZ ZİYARETLERDE BULUNACAK
  Vali Okutan, uygulamanın muhakkak kendisi tarafından denetleneceğini ve bu konuda hassas olduğunu belirterek, “kurum amirlerini, belirlediği okuma saatlerinde sürpriz ziyaretlerde bulunacağım” dedi.
  Kurumun bildirdiği okuma saatinde o kuruma gideceğini ifade eden Okutan, “o saatte o kurama gittiğimde farklı bir durum görürsem çok kızarım. Bu konuda uyarımı şimdiden yapıyorum” diye konuştu.

  aa

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim