Yeni yayımlanan genelgeye göre, mezuniyet etkinlikleri israftan ve gösterişten uzak, milli değerlere uygun ve ailelerin onayı ile gerçekleştirilecek. Genelgeye göre, okul dışındaki mekanlarda mezuniyet aktiviteleri yapılmayacak.

Milli Değerlere Uygun Etkinlikler

Genelge, mezuniyet törenlerinin milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere uygun şekilde, israf ve aşırılıklardan kaçınılarak yapılmasını öngörüyor. Okul müdürlüklerine gönderilen genelgede, mezuniyet etkinliklerinin veli izni alınarak düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim seviyesindeki öğrenciler için yaş ve gelişim düzeylerine uygun kutlamaların düzenlenmesine özen gösterilecek.

EMO'dan Diyarbakır-Mardin yangını raporu: İzolatörlerin kırık olduğu tespit edildi EMO'dan Diyarbakır-Mardin yangını raporu: İzolatörlerin kırık olduğu tespit edildi

Okul Dışı Mekanlarda Tören Yapılmayacak

Okul yönetimleri, öğrencilerin her türlü zararlı alışkanlık, olumsuz davranış ve aşırılıklardan korunması için öğretmenler ve velilerle iş birliği yaparak gerekli tedbirleri alacak. Mezuniyet törenleri, okulun uygun mekan veya alanlarında gerçekleştirilecek ve velilere ek bir külfet yaratmayacak. Okul dışındaki mekanlarda mezuniyet etkinlikleri yapılmayacak. Planlanan etkinlikler, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin onayı ile hayata geçirilecek. Ayrıca, okul kültürünü geliştiren, öğrenci merkezli ve okul çalışanları arasında birlik ve bütünleşmeyi sağlayan aktiviteler planlanacak.