• BIST 109.286
 • Altın 152,987
 • Dolar 3,8307
 • Euro 4,4999

  Meandros Projesi tanıtıldı

  17.02.2008 13:30
  Söke İlçesi'nde yer alan Aşağı Menderes Havzası'ndaki antik ve kültürel değerlerin ortaya çıkarılarak turizmde değerlendirilmesini içeren Meandros Projesi ile ilgili bir tanıtım toplantısı yapıldı.
  Meandros Projesi tanıtıldı
  Meandros Projesi tanıtıldı Meandros Projesi tanıtıldı Meandros Projesi tanıtıldı

  Didim ve Güllübahçe belediyeleri, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Adnan Menderes Üniversitesi ile Söke Belediyesi'nin birlikte yürüteceği Meandros Tanıtım Projesi'nin koordinatörlüğünü de Söke Belediyesi İmar İşleri Müdürü Mine Dinç yapacak. Bölgenin değerlerinin ortaya çıkarılarak, turizm markası yaratılması ve dünyaya tanıtılması açısından Meandros'un son derece önemli olduğunu vurgulayan Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, “Meandros Havzası öyle bir Anadolu coğrafyası ki eşsiz bir uygarlıklar deltasının hem yaşam kaynağı, hem de tarihin sanki kültür parkı” dedi.

  UYGARLIKLAR DELTASI

  Özekmekçi, "Uygarlıklar Deltası Meandros" adıyla tanıtılacak projenin sadece Meandros için değil bölgedeki tüm tarihi ve kültürel zenginlikler için de tanıtım olanağı yaratacağını, Söke, Didim, Güllübahçe, Gelebeç, Akköy, Milet, Priene, Magnesia, Herakleia ve Bafa Gölü'nü de içine alacak bir yöntem üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi. Türkiye'de yıllardır sadece deniz, kum ve güneş turizminin yapıldığını ancak kültürün ihmal edildiğini belirten Özekmekçi, Söke'nin tarih mirasıyla adından söz ettirdiğini söyledi.

  RUM EVLERİ

  Başkan Özekmekçi, özellikle Kemalpaşa Mahallesi Tarihi Rum Evleri Projesi'nin önemli olduğunu vurgularken, “Kemalpaşa Mahallesi'nde 1770'li yıllardan itibaren varlıklı Rum ailelerin yaşadığı, ustalıkla yapılmış tarihi konutların bulunduğu bilinir. Burası, günümüze kadar ayakta kalma mücadelesi vermiştir. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yaşanan mübadele sonucunda, Rumların terk ettiği bu mahalleye Türk aileleri yerleşmiş ancak zaman içerisinde yerleşimcilerin semtten çekilmesi ile kiraya verilen bu yapılar maddi yetersizliklerden dolayı hak ettiği değeri göremeyip virane halini almıştır” diye konuştu.

  Söke'nin en eski yerleşimi olan bu mahallenin, kentin tarihi ve kültürel dokusunun korunmasında önemli bir yeri bulunduğunu aktarırken, bölgenin 2001 yılında kentsel SİT alanı ilan edilip koruma altına alındığını da hatırlattı. Özekmekçi, “Mahallede, 2004 yılından bu yana 5 tescilli yapının kamulaştırma işlemini yaptık. Toplam 105 parseli kapsayan "Sokak Sağlıklaştırma Projesi" tamamlandı ve kurulun onayı aşamasında. Ayrıca, Kemalpaşa Mahallesi'nin tanıtımında da Meandros Projesi'nin son derece büyük faydası olacak” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim