• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Meandros festivali sürüyor

  13.07.2009 17:05
  Meandros Festivali’nin bu haftaki etkinlikleri, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ve Güzelçamlı Beldesi’nde gerçekleştirildi.
  Meandros festivali sürüyor
  Meandros festivali sürüyor Meandros festivali sürüyor Meandros festivali sürüyor

  Etkinlikler için önce Kuşadası"na bağlı Güzelçamlı beldesindeki Dilek Yarımadası Milli Parkı"na gelindi. Ateş, tüp ve mangalın, 2000 yılında yasaklanmasına rağmen, kaçak olarak yakanlara karşı “Yangına dikkat” yürüyüşü yapıldı.
  Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) ile Didim ve Söke"den festival etkinliklerine katılan 200 kişilik grup, “Yangına Dikkat” sloganlarının yer aldığı pankartlar ve ateşi simgeleyen kırmızı balonlarla, Kavaklıburun plajında yapılan yürüyüşle, ateş yakılmaması için farkındalığa neden oldular. Milli parka gelen ziyaretçiler tarafından alkışlarla desteklenen grup, yürüyüşü botanik parkurunda sürdürdü. Birçok bitki türünün yer aldığı 2 km.lik botanik parkurunda yürüyüşe devam eden katılımcılar, parkurda yer alan bitkiler hakkında da bilgi aldılar.
  Hiçbir arıtmanın ve atık suyun karışmadığı milli park denizi, bölgemizdeki en temiz denize sahiptir. Katılımcılardan bir çoğu milli parka ilk kez geldiklerini, yemyeşil doğaya ve tertemiz denize hayran kaldıklarını, fırsat buldukça tekrar geleceklerini söylediler. Plajda güneşlendikleri alanda domuzları ilk kez gören katılımcılar çok şaşırdı. Güneşlendikleri alan günübirlik kullanım alanı olsa da, bir yaban hayatının devam ettiğini, domuzların ziyaretçilerin çöp konteynerlerine atmış oldukları yiyeceklere geldikleri anlatıldı ve elle beslenilmemesi söylendi.
  Meandros Festivali"nin ikinci programı için Kuşadası"na bağlı Güzelçamlı Beldesi"ne gelindi. Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Güzelçamlı Belediye Başkanı Özkal Yüksel, “Bu yıl Meandros Festivali kapsamına Güzelçamlı"nın girmesi, bizleri çok mutlu etmiştir. Elimizdeki tüm imkanlarla festivali destekleyeceğiz. Bu tür festivaller, beldemizin tanıtılmasına, gelen konukların Güzelçamlı halkıyla kaynaşmasına olanak sağlamaktadır. Güzelçamlı sadece tarih ve kültür zenginliklerine değil, aynı zamanda doğa harikası bir milli parka da sahiptir. Önemli olan tüm bu değerleri koruyarak kullanılmasını sağlamaktır. Bu konuda elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Tüm konuklara, Meandros Festivali Güzelçamlı etkinliklerine gelmeleri nedeniyle teşekkür ederim” dedi.
  Meandros Festivali anısına, Kuşadası EKODOSD derneğinin hazırladığı plaket, Güzelçamlı Belediye Başkanı Özkal Yüksel"e, Meandros Festival Komitesinden Meandros Derneği Başkanı Başak Kamacı tarafından verildi. Meandros Festivali anısına Kuşadası EKODOSD derneği tarafından 2. plaket, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Uzuner"e, EKODOSD üyesi Dr. Saliha Yazıcıoğlu tarafından takdim edildi.
  Meandros Festivaline büyük katkı yapan Yenidoğan Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Oyunları Ekibi, Ege yöresinin zeybek oyunlarını sergileyerek, büyük alkış aldı. Amatör sanatçı Dr. Saliha Yazıcıoğlu, gitarıyla konuklara sevilen parçalardan sundu. Meandros Festival etkinliklerine, Kuşadası, Didim ve Söke"den gelen konukların yanısıra, Güzelçamlı halkı da büyük ilgi gösterdi. Kuşadası"ndan gelerek Meandros Festivali Güzelçamlı etkinliklerine katkı yapan, profesyonel sanatçı Mihraç Türköz, konukları çoşturdu. Festivalde küçük gitarıyla, babasıyla birlikte şarkı söyleyen Kaan Türköz, konuklardan büyük alkış aldı. Yenidoğan Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Oyunları Ekibinin eşliğinde, Söke"li Ozan Yetkin KARAKAYA, Cafer Efe türküsünü sundu. 1 aydır, Beşparmakların dağ köylerinde, Bafa Gölü"nün kıyısındaki köylerde, Didim Apollon Tapınağı"nda, Milet"te, Güllübahçe Prien"de kültür, sanat ve doğa temalı olarak devam eden Meandros Festivali, önümüzdeki hafta, Kuşların ve yılanbalıklarının cenneti, doğa harikası Serçin Köyü"nde son bulacak.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim