tv8 ekranlarında yayınlanan MasterChef 2022'de ana kadro oluştu, 22 Ağustos akşamı 48'inci bölümüyle ekranlara gelen yarışmada, eski sezon yarışmacıları programa katılarak sürpriz yaptı.

MasterChef'te geçen yıl yarışan Hamza'nın stüdyoda olmaması dikkat çekerken Hamza Mercimek, görüntülü olarak bağlandı. Neden gelemediğini açıklayan ve sağlık durumundan bahseden Hamza, böbreklerini kaybettiğini ve annesinden nakil alacağını açıkladı. Stüdyoda duygusal anlar yaşanırken Hamza'ya hem arkadaşları hem Somer Şef'ten destek paylaşımı geldi.

Yıllardır tv8'de izleyici karşısına çıkan MasterChef, yeni sezonuyla ekranlara gelmeye devam ediyor. Jüri koltuğunda Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu'nun oturduğu MasterChef Türkiye, 22 Ağustos akşamı 48'inci bölümüyle ekrandaydı.

Milliyet'te yer alan habere göre, yeni sezon yarışmacılarına önlüklerine bağlamak için stüdyoya gelen eski yarışmacılar sürpriz yaptı. Ancak aralarında MasterChef 2021'in iddialı yarışmacılarından biri olan ve arkadaşlarıyla yaşadığı polemiklerle adından söz ettiren Hamza Mercimek'in olmaması dikkat çekti. Sağlık sorunu yaşadığı ortaya çıkan Hamza, stüdyoya görüntülü olarak bağlandı.

Yaşadıklarını anlatan Mercimek, "Çok zor bir durum. Yaklaşık iki ay önce yan ağrılarımdan dolayı acile gittim ve hemen diyalize bağlayacaklarını söylediler. Yaklaşık bir ay hastanede yattım ve böbreklerimi maalesef kurtaramadık. İki böbreğim de iflas etti. Şu an haftanın üç günü diyaliz tedavisi alıyorum" dedi.

Hamza sözlerine; "Çok zor bir şey ama tedavisi olan bir şey. Annem beni doğurdu, annem bana can verecek. Böbreğinin birini bana veriyor. Ameliyat hazırlıklarına başladık. İnşallah güzel olacak" diye devam etti.

"Böyle de mutluyum. Evden çıkamıyorum. Sizleri görmek benim için iyi oldu" diyen Hamza Mercimek'in sözleri karşısında duygulanan şefler ve yarışmacılar gözyaşlarına hakim olamadı.

Programın ardından Instagram hesabından diyaliz makinasına bağlı olduğu anda çektiği bir fotoğrafını paylaşan Hamza, "Herkese mesajlarından dolayı çok teşekkür ederim. Ben iyiyim ve daha iyi olacağım" notunu yazdı.

MasterChef jüri üyelerinden Somer Sivrioğlu da Hamza Mercimek ile çekilen bir fotoğrafını, sosyal medya hesabından paylaşarak "Acil şifalar benim güçlü ve güzel kardeşim. Yanındayız" mesajını yazdı. MasterChef 2021 yarışmacılarından Araz Aknam, Emre Büber ve Burcu Önal da arkadaşlarına destek paylaşımlarında bulundular.

Hamza Mercimek 1996 yılında İstanbul Kadıköy'de dünyaya geldi. İstanbul'dan yarışmaya katılsa da aslen Bolulu'dur. Ailesinin de yemekle uğraştığını ifade eden Mercimek, Karaköy'de çalışıyor. Şu anda 25 yaşında olan Hamza, iki kardeştir ve kardeşi de aşçıdır. Liseyi Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde okudu. Hayatını İstanbul Ümraniye’de sürdürmektedir. 2020’de World Food İstanbul’un düzenlediği yarışmada asma yaprağında barbun yemeği ile ‘En Yaratıcı Tabak’ ödülünü aldı.