Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Suriye'de 16,7 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu bildirdi.

NATO İran'ın İsrail'e Saldırısını Kınadı NATO İran'ın İsrail'e Saldırısını Kınadı

Griffiths, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Suriye oturumunda konuştu. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin, son yüzyılın en şiddetli depremlerinden olduğuna işaret eden Griffiths, depremlerin hem Türkiye hem de Suriye'de binlerce can aldığını ve milyonlarca kişinin yaralanmasına sebep olduğunu anımsattı.

Martin Griffiths paylaştı! Birleşmiş Milletler’den dikkat çeken Suriye raporu - 1. Resim

TEMEL BARINAKLAR YENİDEN İNŞA EDİLMELİ

Griffiths, Suriye'de 12 yıldan fazla süren ihtilaf nedeniyle depremlerin etkisinin çok daha fazla olduğuna dikkati çekerek, temel hizmetler ve barınakların yeniden inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“16,7 MİLYON KİŞİ İNSANİ YARDIMA MUHTAÇ”

Suriye'de durumun son 1 yılda kötüleştiğine işaret eden Griffiths, "Suriye'de 16,7 milyon kişi insani yardıma muhtaç. Bu tüm nüfusun yaklaşık dörtte üçüne denk geliyor." bilgisini paylaştı.

Martin Griffiths paylaştı! Birleşmiş Milletler’den dikkat çeken Suriye raporu - 2. Resim

BM’DEN ÇAĞRI

Griffiths, aynı zamanda Suriye'de süren çatışmaların temel hizmetler, su tedariki ve ekonomik durumu kötüleştirdiğini kaydederek, "Tüm taraflara uluslararası insancıl hukuka saygı duymaları çağrımı yineliyorum." dedi.

Uluslararası toplumun dikkati dağılırken Suriye halkının acısının arttığını ifade eden Griffiths, "Mevcut durumun sürmesini kabul edemeyiz." ifadelerini kullandı.