• BIST 94.896
 • Altın 279,404
 • Dolar 5,8598
 • Euro 6,5130

  Marmara için korkutan açıklama: "Bunlar depremin ayak sesleri !"

  30.11.2018 08:09
  Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir, Yalova'da meydana gelen 4.1'lik depremden bir gün önce yaptığı açıklamada, Marmara'da ciddi bir gerilim gözlendiğini, bunun beklenen depremin ayak sesleri olduğunu iddia etmişti.
  Marmara için korkutan açıklama:
  Marmara için korkutan açıklama: Marmara için korkutan açıklama: Marmara için korkutan açıklama:

  Merkez üssü Yalova'nın Çınarcık ilçesi olan 4.1 büyüklüğünde deprem Marmara bölgesinde paniğe neden oldu. Depremden bir gün önce beklenen büyük Marmara depremiyle ilgili değerlendirmerde bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir, Marmara'da ciddi bir gerilim gözlendiğini, bunun beklenen depremin ayak sesleri olduğunu iddia etmişti.

  Yalova'nın Marmara'da meydana gelecek her depremden etkileneceğini dile getiren Osman Kendir, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yayınlanan fay hatlarını ve yaşanan depremleri gösteren haritanın da Marmara'da bir gerilimin olduğunu işaret ettiğini söyledi. Kendir, "Konuyu Yalova özelinde değerlendirdiğimizde bütün oklar bizi gösteriyor. Doğuda Yalova açıkları, batıda ise Saros körfezi gerilmenin iki uçta oluştuğunu ve ortada stres birikiminin olduğunu işaret ediyor. Bu bize Marmara depreminin bugün olmazsa bile yakın zamanda yani 10 ila 30 yıl içinde olacağının ip uçlarını veriyor. 7 ya da üstü bir deprem bekliyoruz. Şehirlerin deprem öncesi dönüşmesi yararınadır ve bir bina bile az hasar alsa bir can bile kurtulsa mühimdir" dedi.

  "YALOVA TAŞINAMAZ"

  Yalova'nın, Bursa'nın Gemlik ilçesi örneğinde olduğu gibi taşınmaya pek uygun olmadığını kaydeden Kendir, "Gemlik merkezi de fay hattı üstünde ve bu konuda taşınma kararı alındı. Ancak Gemlik fay hattının tam üstünde. Bizde ise mesele zemin-yapı ilişkisi ile çözülebiliyor. Taşınma KHK'sı Yalova'ya pek uygun değil. Çünkü bu tip kararlarda uygulama zorluğu var ve çözümü neredeyse imkansız. Bizim üst ölçekli 1/50 binlik çevre düzeni planlarımız rezerv alan, riskli alan gibi hususları içermiyor" diye konuştu.

  Marmara'da 4.1 büyüklüğünde deprem ! İstanbul'da da hissedildiMarmara'da 4.1 büyüklüğünde deprem ! İstanbul'da da hissedildi

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim