Makale okumayı çok mu seviyorsunuz? İşte bu yazı tam da size göre… Yazımızı okuduktan sonra artık hangi blog siteleri takip etmek istiyorsanız listemizden herhangi birini tercih edeceğinizi biliyor olacaksınız. Peki şimdi size en iyi makale sitelerini önersek… Makale sitelerine ulaşmak için en iyi blog siteleri listemize hemen geçelim ve makaleler okumaya başlayalım…

Makale Okuma Siteleri Listesi

Makale sitelerinin çoğu konuları birbirinden alır fakat bazıları bunu yapmaz. İçerikleri daha özgündür ve başka yerlerde bulamayacağınız bilgiler sağlarlar. İşte en iyi makale ve blog siteleri:

1. Blog Aracı

Blog Aracı en iyi makale siteleri arasında ilk sırada yer almaktadır, özellikle köşe yazarlarının yaptıkları köşe yazıları paylaşımları içerisinde harika hikayeler ve tavsiyeler yer alıyor. Bunun yanı sıra akademik makaleler de içeren Blog Aracı sosyal içerik platformunu takip etmekten büyük keyif alacaksınız.

2. Kurupara

Kurupara web sitesi içerisinde ekonomi ve finans alanında benzersiz içerikler sunan bir diğer web site. Para yönetimi, girişimcilik, iş fikirleri ve bankacılık işlemlerine dair içerikleri ile oldukça trend. Günümüz koşullarında öğrencilerin ve küçük işletmelerin sıklıkla takip ettiği güzel bir makale sitesi desek yanlış olmaz. Sizlerde kullandığınız arama motoruna ekleyerek Kurupara.com'dan çok şey öğrenebilirsiniz.

3. PubMed

Eğer sağlık ve tıp alanında makaleler okumayı seviyorsanız ve tam olarak bunla ilgili bir makale sitesi arıyorsanız PubMed sizin aradığınız sitedir.  En popüler bibliyografik veri tabanı olan MEDLINE’da arama yapmak için de ücretsiz bir platformdur.

Burada milyonlarca dergi makalesine referanslar yer alıyor ve günlük olarak da güncelleniyor. O yüzden her gün siteye girdiğinizde yeni makaleler bulabilirsiniz.

4. Nature

Aslında makale sitesi denildiğinde en çok bilinen sitelerin başında Nature geliyor. Bu siteden rahatlıkla istediğiniz makaleleri okuyabilirsiniz. Akademisyenlerin yayınladıkları araştırmalar, istatistikler, grafikler ve diğer bilimsel çalışmalarla ilgili her türlü makaleyi burada bulabilirsiniz.

Siteye giriş yaptıktan sonra seçin ve okumaya başlayın..

5. DergiPark

Bir diğer önemli ve en iyi makale sitelerinden birisi de DergiPark’tır. Özellikle üniversite zamanlarında bütün öğrenciler bu siteyi biliyor olmalılar. Türkçe makale siteleri arasında öncü olan DergiPark ile aradığınız her konuda makaleyi bulabilirsiniz.

Ayrıca günlük ortalama giriş de 100 bin kadardır. TÜBİTAK bünyesinde açılmıştır. Site, ulusal makalelerin standartlara uygun olup olmadığını da araştırıyor. Böylece okuduğunuz makalelerin seçilmiş ve özel olduklarını biliyorsunuz.

6. Academia

Bir sosyal ağ platformu olarak adlandırabileceğimiz Academia, Amerika Birleşik Devleti merkezlidir. Bu ortam dünya üzerinde de en fazla bilinen sitelerden birisidir. Son derece güvenilir makaleler yayınlanmasının yanı sıra gerçekten bilgilenebileceğiniz yazıları okuyabilirsiniz.

İçerisinde de 25 milyondan fazla içerik bulunduruyor.

7. Scopus

Eğer İngilizceniz iyiyse ve bu dilde okuma yapmak istiyorsanız o zaman Scopus tam size göre bir sitedir. Bu sitede yabancı dil ön plandadır ve hızlı erişim imkanı sağlanıyor. Buna ek olarak site içerisinde sayısal alanlardaki uzmanların yazdığı kaynaklara ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca kendinize bir profil oluşturarak istediğiniz şekilde özelleştirme yapabiliyorsunuz ve böylece aradığınız türden makalelere daha rahat ulaşabiliyorsunuz.

8. ScienceDirect

Milyonlarca yayına sahip olan bir başka güvenilir makale sitesi. ScienceDirect ile tam metinli dergi makalelerine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda anahtar kelime özelliği sayesinde tam olarak aradığınız konuyu da bulabiliyorsunuz.

Fakat bu sitenin diğerlerinden farkı ücretsiz olmamasıdır. Ücretsiz sunumuyla da size güzel özellikler sunsa da tamamen faydalanmak isteyebileceğiniz özelliklere sahip bir sitedir. Bir araştırmalısınız.

9. MEGEP

MEGEP Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’nin kısaltılmış halidir. Bu site içerisinde teknik eğitimlere, makalelere ve öğretim materyallerine çevrimiçi olarak ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Site içerisinde çok sayıda faydalı makale bulunuyor. Bunlardan istediklerinizi seçin ve hemen okumaya başlayın.

10. Springer Link

En iyi makale siteleri dediğimizde ücretsiz bir platform olan Springer Link de oldukça önemli. Bu site içerisinde çok fazla makale bulunuyor ve hepsi de birbirinden özel ve bilgi dolu.

Global anlamda bilinen bir site olmasının yanı sıra milyonlarca takipçisi bulunuyor. Makaleler üzerinde araştırmalar yapmanıza ve kolayca istediğiniz bilgileri edinmenize yardımcı oluyor.

11. Google Scholar

İşte tam bir akademik makale sitesi. İhtiyacınız olan şey bir akademik araştırmaysa, Google Scholar bir numaralı tercihiniz olmalı. Dünyanın en popüler arama motoru Google’ın akademik araştırmalar için özellikle ayrılmış olan bölümü Google Scholar size yardımcı olacak.

Her bir içeriğin altında yer alan tırnak işaretine bastığınız zaman beş farklı formata göre referans biçimi veriliyor. Bu da ciddi bir avantajdır. Örneğin, Harvard, Oxford, APA, MLA…

12. YÖK Tez

Listemizde sona yaklaşırken YÖK Tez’den de bahsetmemiz gerekiyor. Aslında bu sitede çoğunlukla makale yerine tez araştırmaları yapılıyor. Öğrenciler tez yazarak mezun oldukları için ya da eğitim süreçlerinde mutlaka tez yazmak zorunda kaldıkları için kendilerine referans bir site belirliyor. İşte YÖK Tez bunlardan biri. İstediğiniz her konuda tez örnekleri bulabileceğiniz site gerçekten çok işinize yarayacak.

Doğru anahtar kelimelerle ve filtrelemelerle araştırma yaptığınızda istediğiniz sonuçlara ulaşacaksınız.  Ayrıca tezler üzerinde ismi yazan kişilerle de iletişime geçerek kullanım izni alma şansınız da bulunuyor.

13. Shi-Hub

Ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz makale sitelerinden bir başkasına geçtik. Shi-Hub da oldukça önemli sitelerden birisidir. Özellikle de üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen bu site, ‘bilimin önündeki bariyerleri kaldırmak’ sloganıyla ön plana çıkıyor.

Türkiye'nin otomobili Togg karaborsaya düştü Türkiye'nin otomobili Togg karaborsaya düştü

Shi-Hub üzerinden makaleleri indirmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. DOI numarası ya da URL ile rahatlıkla makale araması yapabiliyorsunuz. Ayrıca tek tıkla indirebiliyorsunuz.

14. TED

İşte listede son sırada size TED’den de bahsetmek istiyoruz. TED bildiğiniz üzere çok özel konuşmalarla meşhurdur. Aynı zamanda kendi sitesinden de konuşmaları izleyebilirsiniz ya da bu konuşmaları okuyabilirsiniz.

İşte en iyi makale ve blog siteleri… Makale okumak için en iyi blog ve makale siteleri önerisini sizlerle paylaştık. Bu sitelerden istediğinizi kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenler oldukça basit. İsterseniz her siteye tek tek girip araştırmalarınızı yapın isterseniz hoşunuza gidenleri kullanın. Her birinden memnun kalacaksınız. Ek olarak en iyi teknoloji blogları listemizi yandaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz. İyi okumalar…