Depremde enkaz altında kalan AK Partili milletvekili Yakup Taş hayatını kaybetti Depremde enkaz altında kalan AK Partili milletvekili Yakup Taş hayatını kaybetti
Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Erkelenz kasabasına bağlı "Linyit köyü" olarak da bilinen Lützerath'da, RWE enerji şirketine ait yer altı kömür yataklarının işletilmesine karşı çıkan çevrecilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sürüyor.

Güvenlik güçleri, protestocuların büyük bir kısmını köyden tahliye etti. Bazı çevreciler kendilerini ağaçlara bağlarken, bazıları evlerin çatısına çıktı veya binalara saklandı. Tahliyeye direnen çevrecileri iş makineleriyle indiren güvenlik güçleri, çatılara çıkan ve evlere gizlenen protestocuların büyük bir kısmını gözaltına aldı. İki protestocu kazılan tünellerde saklanırken, güvenlik güçleri protestocuları tünelden çıkarma girişimini iptal etti. İki protestocunun tahliye sırasında kendilerini zincirlemesinin ardından operasyon sonlandırıldı.

Aachen Polis Şefi Dirk Weinspach, "Yer altı toprak yapılarının ne kadar sağlam olduğunu bilmiyoruz. Oradaki hava akımının nasıl olduğunu da bilmiyoruz" diyerek durumun tehlikeli olabileceğine dikkat çekti. Weinspach, "Yer altı toprak yapılarının tahliyesinin ne kadar süreceği öngörülebilir değil. Çok dikkatli ilerlemek ve risk almamak da önemli olacak" ifadelerini kullandı.