• BIST 108.153
 • Altın 154,080
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Liman ihalelerini eleştirdi

  13.10.2008 18:59
  Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Ege’deki limanların aynı firmanın ortak olduğu kuruluşlara verilmesinin haksız rekabete yol açacağını söyledi.
  Liman ihalelerini eleştirdi
  Liman ihalelerini eleştirdi Liman ihalelerini eleştirdi Liman ihalelerini eleştirdi

  Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Ege"deki limanların aynı firmanın ortak olduğu kuruluşlara verilmesinin haksız rekabete yol açacağını söyledi. Danıştay"ın İzmir Limanı ihalesine yapılan başvuruyu kabul etmemesinin ardından bir açıklama yapan Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Kuşadası ve Bodrum"dan sonra İzmir"in de aynı firma tarafından işletilmesinin olumsuz sonuçlar doğuracağına dikkat çekti.
  Ege Bölgesi"nin Kuşadası başta olmak üzere kruvaziyer turizm açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, “ Global Holding"in ortak olduğu grup önce Kuşadası Limanı ihalesini aldı. Ardından yine Global"in ortak olduğu bir başka firma Bodrum Limanı işletmesini kazandı. Son olarak ta İzmir Limanı"nı yine Global firmasının ortak olduğu bir başka oluşum kazandı. Ege Bölgesi"nde Kuşadası, Bodrum ve İzmir gibi çok önemli kruvaziyer limanlarının aynı firma tarafından işletilmesi rekabet etme şansını ortadan kaldırır ve gemi turizminin gelişmesine büyük darbe vurur. Böylesine önemli limanlar ve havaalanları tekelleşmemeli. Örnek olarak Kuşadası ile İstanbul ve Marmaris limanları arasındaki ayakbastı ücretlerinde büyük fark var. Kuşadası, ayakbastı ücreti açısından son derece pahalı ve bu durum Kuşadası"na gelen turist sayısını etkiliyor” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim