• BIST 105.380
 • Altın 270,973
 • Dolar 5,7403
 • Euro 6,3404

  Kutlu doğum haftası

  16.04.2009 10:10
  İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, kadın ve erkeğin bir birini tamamlayan iki unsur olduğuna işaret ederek, “Sevgili Peygamberimiz, Veda Hutbesinde, erkeklerin kadınlar üzerinde, kadınların da erkekler üzerinde hakları bulunduğunu belirterek a
  Kutlu doğum haftası
  Kutlu doğum haftası Kutlu doğum haftası Kutlu doğum haftası

  Aydın İl Müftülüğü tarafından "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri kapsamında “Hz Peygamberin Öğretilerinde Aile” konulu konferans düzenlendi. Şükran Güngör Tiyatro Sahnesi"nde düzenlenen etkinliğe Aydın Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, İl Müftüsü Hıdır Bayrak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, çevre ilçe müftüleri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı"nın okunması ile başlayan konferans; Kur-an"ı Kerim Tilaveti ve mealinin okunmasıyla devam etti.
  Açılışta konuşan İl Müftüsü Hıdır Bayrak, “Peygamberimiz Hz.Muhammed"i daha iyi anlama ve anlatma adına, doğum gününün bulunduğu bu haftaya Kutlu Doğum Haftası adı verilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığımız 1989 yılından bu yana bu haftaya bu isimle anarak, Ülkemiz içinde ve vatandaşlarımızın bulunduğu ülkelerde ilmi, kültürel ve sosyal etkinliklerle kutlamaktadır. O yüce Peygamber fer0di, ailevi ve sosyal hayatında söz ve davranışları ile insanlığa kıyamete kadar örnek olacaktır. Onun, insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek dünya ve ahiret mutluluğunun elde edilmesini sağlayacaktır. Çünkü O"nun örnek hayat çizgisi, söz ve davranışları, temsil ettiği değerler bizler için her zaman yaşanabilir ve uygulanabilir niteliktedir” dedi.
  "Hz. Peygamber'in Öğretilerinde Aile" konulu bir konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı da, “İnsanoğlunun erkek ve kadın olarak birbirini tamamlar, iki ayrı cins halinde yaratılması ve bu farklılığın hayatımızın temel belirleyicilerinden olması da bunlardan biridir. Kur'an-ı Kerim'de Yüce Rabbimiz "Kendileriyle huzur bulmanız için, kendi türünüzden eşler yaratıp aranızda sevgi ve şefkat var etmesi de Allah'ın varlığının apaçık delillerindendir" buyurarak, ilk insan Hz Adem ve eşi Hz Havva'dan itibaren aile hayatının asli bir durum olduğunu, anne-baba ve çocuklar arasındaki huzur, sevgi ve şefkat ortamının, hayatın diğer alanlarından doğan olumsuzlukları dengelediğini açıklar. "Aile ve akrabalık bağlarını kesmeyene rahmetimi kesmem" kudsi hadisinden de, aile bağının, Yüce Mevla"mızın bizlere olan rahmetinin bir eseri olduğunu anlamaktayız. Alemlere rahmet olarak gönderilen, yaşadığı hayatla, söz ve davranışları ile bizlere eşsiz bir üstün ahlak örneği ve rehberi olan Sevgili Peygamberimiz, Veda Hutbesinde, erkeklerin kadınlar üzerinde, kadınların da erkekler üzerinde hakları bulunduğunu belirterek aile içinde sevgi ve şefkatin hakim olmasını istemiş, aile fertlerine karşı iyi davranmayı imanda olgunluğun alameti saymıştır” diye konuştu.
  Yaklaşık 2 saat süren konferansın sonunda katılımcılara Aydın İl Müftülüğü tarafından Kur"an-ı Kerim meali, gül ve çeşitli dini kitaplar dağıtıldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim